На 14 октомври от Флорида излетя сондата на НАСА „Europa Clipper“, която се отправи към ледената луна на Юпитер - Европа, за да установи дали тя има необходимите съставки за поддържане на живот, предаде АФП.
Сондата трябва да достигне луната на Юпитер Европа след пет години и половина.
НАСА потвърди, че успешно е получила сигнал от сондата и че огромните ѝ слънчеви панели - предназначени да улавят слабата светлина, която достига до Юпитер - са се разгърнали напълно.
Мисията ще позволи на американската космическа агенция да разкрие нови подробности за Европа, за която учените смятат, че под ледената ѝ повърхност може да има океан.
„С „Europa Clipper“ не търсим живот на Европа, а се опитваме да разберем дали този океански свят е обитаем, а това означава, че търсим вода“, заяви преди изстрелването официалният представител на НАСА Джина ДиБрачо.
„Търсим източници на енергия и наистина търсим химията там, за да можем да разберем какви обитаеми среди може да има в цялата ни Вселена“, добави тя.
Ако бъдат открити съставките на живота, друга мисия ще трябва да предприеме пътуване, за да се опита да го открие.
„Това е шанс за нас да изследваме не свят, който може да е бил обитаем преди милиарди години като Марс, а свят, който може да е обитаем днес, точно сега“, каза Кърт Нийбър, учен от програмата Europa Clipper.
С широчина от 30 метра при напълно разгънати слънчеви панели, сондата е най-голямата, създавана някога от НАСА за междупланетни изследвания. | БГНЕС