Израелският премиер Бенямин Нетаняху се е обадил на папа Лъв, съобщиха от Ватикана, ден след като израелски въздушен удар по единствената католическа църква в ивицата Газа отне живота на трима души и рани няколко други, предаде Ройтерс.
По време на разговора папата отново призова за примирие и незабавно прекратяване на войната, като изрази дълбока загриженост за „драматичната“ хуманитарна ситуация в палестинския анклав, гласи изявление на Светия престол. Лъв подчерта и неотложната необходимост от защита на местата за поклонение, вярващите и всички хора както в Палестинските територии, така и в Израел.
Междувременно кардинал Пиербатиста Пицабала, най-висшият католически духовник в Йерусалим, влезе в Газа, за да достави хуманитарна помощ и да подкрепи пострадалите от израелския удар.
Президентът Доналд Тръмп също е разговарял с Нетаняху относно удара, съобщи Белият дом, като подчерта, че реакцията на американския президент е била негативна. „Това не беше положителна реакция. Президентът се обади тази сутрин на премиера Нетаняху, за да обсъди нападението срещу църквата в Газа“, заяви говорителка на Белия дом. Тя допълни, че премиерът е признал удара за грешка и се е съгласил да публикува официално изявление по темата.
Говорителка на Държавния департамент допълни: „Меко казано, президентът не беше доволен.“ Вашингтон е поискал от Израел официално разследване на инцидента. Израелската армия заяви, че разглежда случая, а външното министерство на страната обеща публично оповестяване на резултатите. Нетаняху каза, че Израел „дълбоко съжалява, че отклонено оръжие е ударило католическата църква Свето Семейство в Газа“.
Според медици и представители на църквата, израелските сили са убили поне 27 души при нападения в Газа, включително тримата загинали при удара по църквата. Латинският патриархат на Йерусалим, който ръководи малката енория, осъди „това нападение срещу невинни цивилни и свещено място“, като уточни, че жертвите са две жени и един мъж.
В интервю за италианския всекидневник Corriere della Sera кардинал Пицабала заяви, че католическото присъствие в Газа ще остане „каквото и да се случи“ и изрази съмнение в обяснението на Израел, че става дума за грешка. „Ние не сме мишена. Те казват, че е било грешка. Дори всички тук да вярват, че не е така“, коментира кардиналът.
Изключително рядко чуждестранни официални лица получават достъп до Газа, тъй като Израел на практика е запечатал границите ѝ. Пицабала бе придружен от Теофил III, гръцкия православен патриарх на Йерусалим.
Двамата религиозни лидери доставиха „стотици тонове хранителни продукти, както и комплекти за първа помощ и спешно необходима медицинска апаратура“, посочиха от Латинския патриархат. Помощта е предназначена не само за малката християнска общност в Газа, но и за „възможно най-много семейства“, като патриархатът е съдействал и за евакуацията на ранените при нападението. |БГНЕС