Бебета, заченати с ДНК от трима души, се родиха без наследствени заболявания

Целта на процедурата е да се предотвратят тежки и често фатални наследствени митохондриални заболявания.

 

Във Великобритания вече са се родили осем бебета, заченати чрез иновативна технология, използваща генетичен материал от трима души. Целта на процедурата е да се предотвратят тежки и често фатални наследствени митохондриални заболявания.

Методът, разработен от британски учени, комбинира яйцеклетка и сперматозоид от биологичните родители с втора яйцеклетка от дарителка, съдържаща здрави митохондрии.

Макар процедурата да е законна във Великобритания от десетилетие, за първи път има потвърдени случаи на здрави деца, родени без нелечими митохондриални болести.

Какво представляват митохондриалните заболявания?
Това са наследствени състояния, които се предават по майчина линия и пречат на клетките да произвеждат достатъчно енергия. Последствията могат да бъдат трагични — от тежки увреждания до смърт на новороденото само дни след раждането. Рискът се увеличава, ако в семейството вече има засегнати деца или роднини.

Митохондриите са малки структури във всяка клетка, които превръщат кислорода и храната в енергия. При дефекти в митохондриите, тялото не разполага с нужната енергия за жизненоважни функции като сърдечна дейност, мозъчна активност и работата на органите.

Как работи технологията?
ДНК на детето идва почти изцяло от биологичните му родители, но около 0.1% от генетичния материал идва от дарителката, която предоставя здрави митохондрии. Това минимално добавяне на генетичен материал се унаследява от следващите поколения.

И двете яйцеклетки — от майката и от донорката — се оплождат в лаборатория със сперма от бащата. След като се формират т.нар. пронуклеуси (структурите, съдържащи ДНК на бъдещото дете), генетичният материал на родителите се прехвърля в ембрион, съдържащ здравите митохондрии на донорката.

Резултатът е дете, биологично свързано със своите родители, но с почти нулев риск от митохондриално заболяване.

Заради желанието си за поверителност, нито една от засегнатите семейства не е излязло публично с имената си, но са предоставили анонимни изявления чрез клиниката Newcastle Fertility Centre, където е проведено лечението, предаде Би Би Си.

„След години несигурност, тази процедура ни даде надежда – а после и нашето бебе,“ каза майка на момиченце.
„Да го видим сега – пълно с живот и възможности – ни изпълва с безкрайна благодарност“, добави тя.

Майка на момченце сподели: „Благодарение на този научен пробив и подкрепата, която получихме, семейството ни е вече цяло. Тежестта на митохондриалната болест е заменена от надежда, радост и дълбока благодарност.“

Приблизително 1 на всеки 5 000 новородени страда от митохондриално заболяване. Според екипа в Нюкасъл, между 20 и 30 семейства годишно биха се възползвали от тази технология. Някои родители вече са преживели смъртта на повече от едно дете заради тези заболявания.

Научната разработка е дело на Университета в Нюкасъл и Newcastle upon Tyne Hospitals NHS Trust, като от 2017 г. в британската здравна система (NHS) действа специализирана услуга за прилагане на процедурата. | БГНЕС

Последвайте ни и в google news бутон