Служебното правителство предаде властта в ръцете на кабинета "Румен Радев"

107-то правителство на България бе избрано от парламента с мнозинство от 122 гласа. 

 

Служебното правителство на Андрей Гюров предаде властта на новоизбраното редовно правителство на премиера Румен Радев, предаде репортер на БГНЕС. 

"Ние не сме тук по историческа случайност, всички ние влязохме в тази сграда, защото българските граждани излязоха по площадите и отказаха да търпят алчността, арогантността и самозабравянето. Само за няколко месеца служебното правителство успя да покаже, че държавата може да има гръбнак, че може да се говори с имена, и че властта може да се упражнява с почтеност, не като лозунг, а като работа. Оставяме една изправена държава и едно изправено общество."

С тези думи Андрей Гюров се обърна към кабинета "Радев" на церемонията по предаване на властта в сградата на Министерския съвет, предаде репортер на БГНЕС.

Съвсем нормално е това общество да има много високи очаквания към Вашето правителство, особено на фона на тази безпрецедентна подкрепа, която то има и в НС, и в президентството. Срещу нас имаше саботажи и откровена ярост от хората, които възприемаха държавата като инструмент за лично облагодетелстване. Не предавайте гражданите и властта на тези хора, не позволявайте законът да се движи от телефона, не се страхувайте от истината. Животът на едно правителство не се измерва само в месеци и години, а и в наследството, което оставя - дали оставя повече свобода или повече страх. Нашето време беше на нормалност, почтеност и законност, нека то да не свърши тук и сега. Желаем ви кураж и непримиримост в името на България, каза още Гюров.

Поздравявам Ви за Вашата всеотдайна работа да осигурите провеждането на нормални и честни избори. Да ви благодаря за усилията да осигурите приемственост в работата на държавните институции, заяви премиерът Румен Радев. Благодаря за подробния доклад, който ми завещахте току-що по отношение на актуалното състояние на изпълнителната власт. Вие бяхте призвани да изпълнявате тази мисия в резултат на злополучните промени в Конституцията, които вкараха България в задънена улица. Не Ви беше лесно, оценявам усилията на онези, които работиха добросъвестно. Вярвам, че нашето правителство е първа стъпка във възстановяването на стабилно стратегическо ориентирано управление на България с един хоризонт - модерното развитие на страната ни като съвременна европейска държава, и гарантиране сигурността и благоденствието на българските граждани с ясни ценности, от които ние се ръководим - демокрация, свобода, солидарност и справедливост, добави премиерът. Пожелавам на всички вас здраве и успех в по-нататъшните ви дейности, заяви още Радев.

БГНЕС припомня, че 107-то правителство на България бе избрано от парламента с мнозинство от 122 гласа. 

След гласуванията новите министри положиха клетва. "Заклевам се в името на Република България да спазвам Конституцията и законите на страната и във всичките си действия да се ръководя от интересите на народа. Заклех се", произнесоха новите министри, след което прозвучаха химните на България и на ЕС. 

Министерският съвет се състои от 18 министри и четирима вицепремиери. Двама от тях - Иво Христов и Атанас Пеканов, ще са заместник министър-председатели без портфейл. Министърът на финансите Гълъб Донев, и на икономиката, инвестициите и индустрията Александър Пулев също са вицепремиери.

В 107-ото правителство на България ще има едно министерство по-малко от досегашните - Министерството на електронното управление се влива в Министерството на иновациите и растежа. Реформата е с цел оптимизиране работата на кабинета, и съкращаване на администрация с дублиращи се функции.

 

Пламен Абровски: Започнах работа в МЗХ през 2004 г., никога не съм предполагал, че ще стана министър

Когато през 2004 година започнах работа в системата на Министерството на земеделието, никога не съм си представял, че двадесет и няколко години по-късно ще бъда посрещан толкова топло от вас. С тези думи новият министър на земеделието и храните Пламен Абровски се обърна към своите подчинени на церемонията по приемане и предаване на властта в министерството.

Министър Абровски пристигна в земеделското министерство придружаван от своя предшественик служебния министър Иван Христанов. Последният приветства новия ръководител на ведомството с думите: „Няма нужда от представяне. Знаете неговата професионална биография. Били сме колеги тук. Имам привилегията да приветствам новия министър на земеделието в сградата на тази величествена и велика институция – господин Абровски.“

От своя страна новият министър благодари за свършената работа и за посрещането. 

„Господин Христанов, позволете ми да ви благодаря за работата, която свършихте и за доклада, който ми представихте за дейността на Министерството до този момент“, каза министър Абровски. 

Правителството на премиера Румен Радев бе избрано днес със 122 гласа, за самия министър-председател гласуваха 124 народни представители.

След като 107-то правителство положи клетва пред парламента, се състоя и официална церемония по предаване и приемане на властта в сградата на Министерски съвет. Кабинетът на Радев се състои от 18 министри и четирима вицепремиери.

 

Развълнуваният министър Керязов: Здрави деца и силна България, ще борим зависимостите!

Служебният министър на младежта и спорта Димитър Илиев прие в централата Енчо Керязов, за да му предаде поста. 

„Удоволствие е да предам щафетата на министър Керязов. Познавам го като честен, достоен човек, който винаги се е грижил изключително много за спорта и българските спортисти. Чувствам се спокоен и удовлетворен. Желая ви добър път, господин министър, накарайте ни да се гордеем“, бяха встъпителните думи на Димитър Илиев, а Керязов продължи: „Това е важен и вълнуващ момент. Аз съм Енчо Керязов и това е първото ми интервю официално в длъжност. Няма да крия, че съм изключително развълнуван. Не съм притеснен, по-скоро заставам с ясното съзнание за отговорността, която поемам. 

Ще работим с много ясен фокус – повече спорт за децата, повече ангажираност за младежите в училищния спорт като превенция от зависимости – наркотици, алкохол, агресия, хазартна зависимост и не на последно място голямото предизвикателство – таблетната зависимост. 

Ще търсим партньорство, защото здравето на децата трябва да е обществена отговорност. Елитният спорт пък трябва да е визитката пред света. Спортът е мощен инструмент за възпитание. Здрави деца и силна България“. 

 

Велислава Петрова-Чамова: Външната политика на България ще има ясна посока

Служебният министър на външните работи Надежда Михайлова предаде поста на новия външен министър Велислава Петрова-Чамова по време на церемония в Министерството на външните работи. 

„За мен е удоволствие да ви приветствам с добре дошла в една сграда, която вие познавате вече, но този път в качеството ви на външен министър“, заяви министър Михайлова. Тя подчерта, че „външната политика не се измерва по шумните речи и по големите думи, а по тихата дипломация, по умението да разпознаеш и защитиш националните интереси на страната си“. По думите ѝ България е „страна, която се ползва с уважението на своите съюзници и приятели по света“ и е постигнала „забележителни външнополитически успехи“ като членството в Европейския съюз, НАТО, Шенген и еврозоната.

Надежда Михайлова връчи на Петрова-Чамова отчет за дейността на ведомството през последните месеци, включително работата по евакуацията на български граждани по време на кризата в Залива и решения, свързани с националната сигурност.

„Пожелавам ви добър час по трудната задача, с която се заемате“, каза още Надежда Михайлова и добави, че остава на разположение при необходимост.

От своя страна Велислава Петрова-Чамова благодари за доверието и заяви, че приема поста с „огромно вълнение“. „За мен е чест да поемам този пост точно от вас. Винаги съм ви гледала като пример за подражание не само за дипломат, но и за жените в дипломацията, така че ще продължа да използвам вашата мъдрост и оттук нататък“, обърна се тя към Надежда Михайлова.

 

Новият финансов министър Гълъб Донев: Трябва ни месец за бюджета

Контрол на дефицита и разумно управление - това е първият приоритет на правителството. Ще направим, така че всички скрити разходи да бъдат показани. Не е проблем, ако дефицитът е над 3%, проблем е тогава, когато дефицитът не се управлява.

Това заяви новият министър на финансите Гълъб Донев по време на церемонията по приемане на властта от бившия вече служебен министър Георги Клисурски.

Всички министретсва ежемесечно ще правят отчет за разходването на бюджета, обеща министърът и даде заявка, че ще продължи да използва капацитета на дългогодишните професионалисти във ведомството.

Гълъб Донев заяви, че на новата власт ще ѝ е нужен период между три седмици до месец, за да представи проект на бюджет за 2026 година.

Скритият дефицит е много повече от действителния. Има много разходи, които не са обявени, каза още Донев. 

 

Наталия Ефремова: Социалната система не е място за политически експерименти

Социалната система не е място за политически експерименти. Подкрепата трябва да е фокусирана – да достига до тези, които реално имат нужда.

Това заяви новият министър на труда и социалната политика Наталия Ефремова при официалната церемония по приемане на поста от предшественика си д-р Хасан Адемов. Тя очерта като свой приоритет включващата политика, която да позволи на всички обществени групи да разгърнат потенциала си. 

„Наскоро ми подариха книгата „Защо нациите се провалят“. Тя най-добре илюстрира защо е важна включващата политика. Когато няма включваща политика, която ангажира интереса на всички заинтересовани страни, нациите не могат да просперират“, заяви Ефремова. Тя допълни, че ще подкрепя и социалния диалог, за да може хората да получават достойни доходи: „Да могат да се развиват напред в една по-добра и прогресивна България”.

Наталия Ефремова се ангажира с пълна прозрачност при управлението в Министерството на труда и социалната политика. „Аз съм отговорен човек, основната ми експертиза е в управление на европейски средства и фондове. В тази сфера отчетността е водеща. От тази отчетност ще се ръководя и като министър. Веднага щом сформирам екип, ще го представя, както и приоритетите, които искаме да реализираме”, заяви Ефремова. 

 

Министър Николай Найденов: Първата ни задача е приемане на нови правила за избор на ВСС

Нашата първа задача е приемане на нови правила, по които да бъде избран новият Висш съдебен съвет (ВСС). Това заяви министърът на правосъдието Николай Найденов при приемането на поста от предшественика си Андрей Янкулов. Съдебната реформа е понятие, което започва да се изпразва от съдържание – постоянно се говори за нея, както и за зависимости, които отдавна е трябвало да бъдат изкоренени, заяви министър Найденов.

Процесът е закъснял, ВСС и Инспекторатът към ВСС са далеч отвъд мандата си, категоричен бе новият министър. За това, според него, са наложителни трайни мерки, така че да ограничат възможността ВСС след мандата си да приема решения, които могат да окажат влияние върху независимостта и бъдещото развитие на съдебната власт. Всичко това се съдържа в предложенията за промени в Закона за съдебната власт, подготвени от парламентарната група на „Прогресивна България“, които ще бъдат внесени в НС в понеделник. Ще се възползваме и от всичко, което е направено от досегашния екип в МП, защото реформата не започва от един министър, каза Найденов. Той благодари на екипа на Андрей Янкулов за положените усилия да подготвят закъснелите с няколко години законопроекти, свързани с Плана за възстановяване и устойчивост.

„Г-н Найденов идва в Министерството на правосъдието в труден момент, защото очакванията към редовното правителство и отговорността му са големи, но и обществената подкрепа е голяма. Ще имате моя пълна подкрепа за действията за по-добра и справедлива правосъдна система. Успех и на добър час!“, пожела Янкулов.

 

Д-р Илин Димитров пое ръководството на Министерството на туризма от Ирена Георгиева

Д-р Илин Димитров пое поста министър на туризма от Ирена Георгиева. Двамата обсъдиха основните приоритети в работата на министерството, подготовката за предстоящия летен туристически сезон, диалога с туристическия бранш и общините, както и необходимостта от последователност и устойчивост в изпълнението на ключови политики и проекти в  подкрепа на сектора. Разговорът премина в дух на приемственост и професионално познаване на работата на институцията и предизвикателствата пред туризма.

Ирена Георгиева пожела успех на новия министър и подчерта значението на устойчивостта и експертния подход в управлението на сектора. Тя отбеляза, че Министерството на туризма разполага с натрупан институционален опит, който следва да бъде надграждан. „Туризмът е сектор, в който резултатите идват чрез постоянен диалог и добра координация между държавата, бизнеса, местната власт и професионалните организации. Убедена съм, че доброто познаване на системата и натрупаният управленски опит ще бъдат важна основа за продължаване на започнатите политики“, заяви Ирена Георгиева.

Д-р Илин Димитров благодари за конструктивния диалог и подчерта, че поема ръководството на министерството с ясна представа за текущите процеси и приоритетите пред сектора. „Министерството на туризма е институция, чиято работа познавам добре както от предишния си мандат като министър, така и от работата ми с бранша и парламентарната Комисия по туризъм. Това ще осигури необходимата приемственост, за да продължи работата по важните за сектора теми без забавяне“, заяви той. 

 

Новият министър на културата Евтим Милошев официално встъпи в длъжност

Новият министър на културата Евтим Милошев пое поста от досегашния – маестро Найден Тодоров.

„Влизам в кабинет и в министерство, в което през, може би последните 15 години, съм идвал винаги от страната не на властта, a от страната на неправителствените организации. Вярвам, че заедно можем да свършим отлична работа. Имаме прекрасни отношения с маестро Тодоров и вярвам, че приемствеността ще бъде добър знак за Министерството на културата.“ – с тези думи се обърна министър Милошев към маестро Найден Тодоров и екипа на Министерството на културата по време на официалната церемония по приемственост в институцията. На церемонията присъстваха членовете на политическия кабинет и директори на дирекции в Министерството.

„Не идвам като вълшебник, но идвам с морал, амбиция и задачи, които седят пред нашия тъй изстрадал сектор. Идвам с амбицията да има видимост, да има диалог и да има по-добри дни за българската култура в момент, в който икономическата, вътрешнополитическата и най-вече геополитическата обстановка, предполагат процеси, свързани с доста по-сложни варианти за решение.“, подчерта министър Милошев. Той акцентира върху общата задача – развитието на „българската култура, която ни е направила нация и държава с хилядолетна история, а в основата на това дълголетие са били културата и духовността“. „Ангажиментът е огромен“, категоричен бе министър Милошев.

От своя страна маестро Тодоров сподели, че се чувства много спокоен в какви ръце оставя Министерството на културата. „Министър Евтим Милошев не е за първи път във висшата държавна администрация, той е бил член на Министерския съвет и като такъв познава както трудностите, така и възможностите в администрацията“, посочи той. Добави, че тъй като министър Милошев е от гилдията, хората в нея могат да са щастливи, че той не само ще администрира културата, но и ще проявява разбиране към нея – нещо, което е изключително важно за културния сектор. 

След символичния жест двамата проведоха среща, на която обсъдиха основните приоритети и ключови проекти за развитието на сектора. 

 

Министър Георги Вълчев: Модерното образование е пътят към модерното бъдеще 

„Няма българско семейство без отношение към образованието, защото от модерното образование зависи бъдещето и развитието. Това каза министърът на образованието и науката проф. Георги Вълчев при приемането на поста от предшественика си проф. Сергей Игнатов. 

По думите му именно министерството е институцията, която работи, формира и изпълнява политиките, за да се подобрява образователната система. „Децата на България учат в българските училища, а голяма част от тях продължават образованието си в българските университети и обществото очаква политиките в сферата да продължат“, отбеляза той. Затова според проф. Вълчев е необходима приемственост, както и политически консенсус относно бъдещата визия за образованието. Той благодари на проф. Игнатов за осигуреното спокойствие и плавен преход в системата. 

От своя страна проф. Сергей Игнатов подчерта, че оставя добре организирано министерство, работило отговорно по предстоящите важни задачи, свързани с изпитите. Той изказа благодарност на експертите за положения усилия и професионализма. 

В края на церемонията двамата символично удариха училищен звънец, с което по традиция се предава постът в МОН през годините. 

Росица Карамфилова пое поста министър на околната среда и водите от Юлиян Попов

Росица Карамфилова пое поста министър на околната среда и водите от служебния министър Юлиян Попов. „В тези напрегнати три месеца свършихме много и оставяме добри резултати", каза Попов и изрази увереност, че отстояването на политиките и приоритетите на министерството ще останат водещи и в работата на министър Карамфилова. Той благодари на екипа си и на всички работещи в системата на МОСВ.

„Тук се чувствам сред свои. Какво по-добро доказателство за приемствеността, която е в основата на успеха", заяви министър Росица Карамфилова и припомни, че преди години двамата са били с разменени роли. „Няма по-голяма сила от това хора, които познават сърцето на една политика, да са ангажирани с нейното прилагане", каза още тя и изрази убеждението си, че ще продължи надграждането на постигнатото през тези месеци.

Министър Карамфилова добави, че в сектора на околната среда и водите стоят тежки и сложни задачи: „Влизаме в този кабинет с огромни очаквания от хората към нас и с ясното съзнание за отговорността от големия изборен резултат. Време е за реформи, за които отдавна говорим. Трябват воля и кураж, за да ги предприемем. Няма по-голяма сила от гласа на знаещите и можещите хора"

Министър Пулев обяви цялостна реформа в икономическата и инвестиционната политика

Министърът на икономиката, инвестициите и индустрията Александър Пулев встъпи в длъжност и прие поста от Ирина Щонова на официална церемония в министерството днес. Сред основните си задачи Пулев очерта пакет от законодателни инициативи, насочени към овладяване на инфлацията и засилване на контрола върху нелоялните търговски практики, включително удвояване на санкциите на Комисията за защита на потребителите, засилване на правомощията на Комисията за защита на конкуренцията, повишаване на прозрачността и проследимостта на веригите на доставки, както и въвеждане на по-строги изисквания към ценообразуването и отчетността.

Пулев посочи, че се подготвя и пакет от мерки в енергетиката и сектора на горивата, включващ над 15 конкретни предложения, разработени в координация с регулаторни органи, работодателски организации и браншови структури, с цел ограничаване на инфлационните шокове и повишаване на стабилността на пазара. Сред приоритетите му е и цялостна ревизия на дейността на публичните предприятия, агенции и структури, насочена към установяване на ефективност, ограничаване на злоупотреби и възстановяване на доверието в институциите чрез повече прозрачност и отчетност.

В заключение министърът заяви, че администрацията ще работи при принцип на приемственост и професионализъм, като регулаторните органи остават независими, но в тясна координация с държавните институции за защита на обществения интерес и стабилизиране на икономическата среда.

 

Модернизацията на армията е сред приоритетите на Димитър Стоянов

На тържествена церемония в Министерството на отбраната Димитър Стоянов встъпи в длъжност министър на отбраната. Той се обърна с думи на благодарност към досегашното ръководство в лицето на министъра в служебния кабинет Атанас Запрянов.

„Надявам се съвместно с военното ръководство да продължим започнатото и в края на управленския мандат да отчетем успехи, свързани с окомплектоване на военните формирования с личен състав, нова техника и подходяща инфраструктура“, каза министър Димитър Стоянов. Той очерта грижата за хората в отбраната, модернизацията на въоръжените сили и подобряване на инфраструктурата като основни задачи в работата си. 

„Имаме подготвена управленска и законодателна програма, по която започваме работа без да се бавим. Ще предложим промени в Закона за отбраната и въоръжените сили, както и в Закона за резерва на въоръжените сили“, категоричен бе министър Димитър Стоянов. 

„За мен е чест да ви приветствам в Министерството на отбраната и да ви пожелая успешен мандат“. С тези думи досегашният министър Атанас Запрянов се обърна към своя наследник на поста и по традиция му връчи икона на Свети Георги.

В словото си Атанас Запрянов акцентира върху положените усилия по време на служебния кабинет за нарастване на военните способности, за справяне с некомплекта и за модернизацията на Българската армия. Той благодари на военното ръководство, на командванията на видовете въоръжени сили, на ръководителите на подчинени структури за съвместната работа и им пожела успех. І БГНЕС

Последвайте ни и в google news бутон