Швеция отправи призив към Европейския съюз да спре търговската част от асоциираното споразумение с Израел заради поведението на страната във войната в Газа, предаде АФП. „Ситуацията в Газа е абсолютно ужасяваща, а Израел не изпълнява най-базовите си задължения и споразумения за спешна помощ,“ заяви министър-председателят Улф Кристерсон в публикация в платформата X.
„Затова Швеция настоява ЕС възможно най-скоро да замрази търговската част от асоциираното споразумение,“ добави Кристерсон, като призова израелското правителство да позволи „безпрепятствен достъп на хуманитарна помощ в Газа“.
Асoциираното споразумение между ЕС и Израел е рамка за търговски и политически отношения. Съюзът е най-големият търговски партньор на Израел, като според данни на ЕС делът му в световната търговия на страната е почти една трета.
Заявлението на Кристерсон идва само два дни след подобна позиция от страна на Нидерландия. Нидерландският външен министър Каспар Велдкамп посочи, че страната му ще настоява за спиране на търговския елемент от споразумението, ако Израел не изпълни хуманитарните си ангажименти.
Войната между Израел и Хамас в Газа дълбоко разделя страните-членки на ЕС. Някои държави, сред които Германия, подкрепят правото на Израел да се защитава в рамките на международното право, докато други, като Испания, осъждат „геноцид“ срещу палестинците в Газа.
Доклад на ЕС, представен в края на юни пред 27-те страни членки, установява, че Израел може би не е изпълнил задълженията си по отношение на човешките права според споразумението за сътрудничество с ЕС. |БГНЕС