Групата от държавите, обединени в БРИКС, не може да бъдат алтернатива за България нито по отношение на Европейския съюз, нито по отношение на еврозоната. Това заяви в интервю за БГНЕС икономистът Румен Гълъбинов.
През последните месеци се появиха много спекулации и твърдения, че държавите от БРИКС /Бразилия, Русия, Индия, Китай и Южна Африка/ могат да заменят еврозоната за България. Икономистът Румен Гълъбинов изброява причините, поради които това не може, а и не трябва да се случва:
На първо място тази група няма споразумение за обща свободна търговия, нещо което е факт от повече от 30 години в ЕС. „Там на базата на двустранните споразумения има някои привилегии за отделните държави, но те не са общовалидни за цялата група. Докато в ЕС всеки член ползва възможността за безмитен транспорт и търговия, за освободени от данъци в рамките на общността доставки“, посочи икономистът.
Той обърна внимание, че в страните от ЕС и по-конкретно в еврозоната има по-голяма консистентност. Не случайно се употребява и терминът оптимална валутна зона, която се измерва по няколко критерия.
„Единият е географската близост и географското съседство на държавите. Това е нещо, което го имаме и в еврозоната, и в ЕС, но го няма в БРИКС. Там някои от страните са съседи, но има и такива, които се намират на доста голямо разстояние една от друга. Чисто логистично те не са свързани помежду си в един географски район“, заяви Гълъбинов.
Другото, което е важно за една такава оптимална валутна зона е степента на конвергенция и кохезия, което от години е политика на ЕС. „Тази политика е съпътствана от политиката на европейските фондове, които осъществяват процесите на кохезията и конвергенцията, сближаването между членовете на ЕС. Това не съществува в БРИКС. От тази гледна точка държавите от БРИКС не могат да ползват финансирания – инвестиционни, търговски или други, които да целят политика на сближаване на техните жизнени стандарти, на тяхната социална и икономическа политика“, посочи Румен Гълъбинов.
Още един много важен елементи, който отсъства е, че в БРИКС няма обща валута. „Еврото като проект е на повече от 25 години, а преди това имаше екю - техническата прелюдия на общата валута за счетоводни цели. Но в БРИКС това отсъства и дали скоро ще се създаде обща валута е трудно да се прогнозира“, подчерта икономистът, добавяйки, че единствено гравитират общи разплащания и то в китайски юани, който е валутата с най-голяма тежест. Тези разплащания обаче на са общовалидни за държавите-членки на групата.
Банката за развитие на БРИКС със седалище в Шанхай по никакъв начин не е сравнима с Европейската централна банка (ЕЦБ). Тя е многократно по-малка като активи, капитализация и резерви спрямо ЕЦБ, която е съизмерима само с Федералния резерв в САЩ и е изградена на подобен принцип. ЕЦБ се подкрепя от централните банки на държавите-членки на еврозоната. „За България въпросът за избор дори не следва да съществува. Съвсем естествено е ние да принадлежим на това икономическо и обществено пространство, наречено еврозона, а не към някое друго. БРИКС няма да ни донесе никакви икономически и финансови ползи“, заключи икономистът. І БГНЕС