Проф. Христо Пимпирев: Заминаваме с наш кораб, което е голяма екстра

„Първата група заминава твърде късно тази година, но с наш кораб - това е една голяма екстра, която дори не можем да мечтаем“. Това заяви за БГНЕС ръководителят на първата група на 32-ата национална антарктическа експедиция проф. д. н. Христо Пимпирев точно преди групата да излети към Ушуая, Аржентина, предаде репортер на БГНЕС.

Проф. Пимпирев посочи, че групата е много голяма, от 15 души. „От тук самолетът каца в Рим, веднага към Буенос Айрес и след това веднага за Ушуая, където се качват на борда на българския полярен кораб Св. Кирил и Методий. Този кораб ще пусне лодки, с които ще вземе нашите полярници директно на борда и от там ще се отправят към българската база“, обясни още ръководителят на експедицията, след което уточни, че има много важни задачи пред пратениците ни в Антарктида.

„Първо, трябва да се свалят 70 тона материали за строежа на новата научно-изследователска лаборатория, която трябва да бъде завършена изцяло отвън тази година. Всъщност тази лаборатория ще приютява българските и чуждестранните учени чак в 22-ри век. Строим я за бъдещето, но се надяваме още от следващата година учените да правят своите научни изследвания“, отбеляза проф. Пимпирев.

Той подчерта, че има над 10 научни проекта, които ще се занимават с глобалните промени на климата. „Нашите учени изследват движението на ледниците, какви полезни изкопаеми има в базата, тъй като се оказа, че има много злато и ценни метали, така че има много работа. Ще се изследва един почти неизучен остров - остров Смит, който досега няколко експедиции не са могли дори да акостират на бреговете му“, поясни ръководителят на 32-та национална антарктическа експедиция. Той добави, че по-късно в експедицията ще се включат още хора, включително и такива, които са покорили Еверест.

Командирът на Българската антарктическа станция "Св. Кл. Охридски" Камен Недков, лекарят д-р Атанас Пелтеков, електроинженерът Росен Стефанов, механиците Константин Недев и Владимир Гигов, логистиците Дамян Паунов и Александър Найденов, лодководачът Елка Василева, строителят Марчо Паунов и готвачът Станко Георгиев отпътуваха от летище София по маршрута София - Рим - Буенос Айрес - Ушуая. С тях пътуват и изпълнителите на научни проекти - ихтиологът и хидробиолог проф. д-р Елиза Узунова, биологът доц. д-р Любомир Кендеров, морският геолог доц. д-р Райна Христова и инженерите д-р Петър Сапунджиев и Вахан Петев. /БГНЕС

Последвайте ни и в google news бутон