Посланикът на Израел: Българското общество застана срещу злото преди 80 г.

Публични фигури, общественици и граждани се събраха в градинката на площад "Възраждане" на официална церемония за откриването на Паметника на юристите – спасители на българските евреи, предаде репортер на БГНЕС.

Посланикът на Държавата Израел в България Н. Пр. Йоси Леви Сфари заяви, че законът е набор от регулации, от неща, които са позволени, както и от неща, които са забранени, и юристът има за цел да изпълнява закона. "Моралните ценности са именно в основата на законотворческия процес и в този случай юристът прилага не само закона, но и моралните устои на обществото", отбеляза той и посочи, че мисията на юриста е да помага да се разграничават, дефинират и да се прецизират ценностите и моралната пътека в обществото, в което живее.

Посланик Йоси Леви Сфари подчерта, че българското общество застана срещу злото преди 80 г. "Не можем да пропуснем факта, че дори в България парламентът гласува и одобрява един антисемитски закон – Законът за закрила на нацията, но когато българското общество разбира докъде ще доведе, този закон е бил отменен. Юристи, съдии, прокурори играят много важна роля в това да спрат злото", каза той.

Посланикът на Държавата Израел посочи, че Димитър Пешев, заедно с Петър Михалев и Иван Момчилов, са само една малка част от всички членове на общността на юристите, които полагат усилия да възпрепятстват депортирането на българските евреи към Треблинка, достатъчно смели да се изправят и кажат, че това е неморално, грешно и зло, което застава срещу всички морални устои на българското общество.

"През 1943 г. България наистина е знаела по какъв начин да издигне този морален флаг. Българските юристи са били една от най-активните части от обществото в този момент, същевременно благодарим и на останалата част на българското общество и на лидерите, заради това, че са успели да разграничат доброто и злото", каза още израелският посланик и благодари на всички, участвали в създаването на Паметника на юристите – спасители на българските евреи, който ще ни напомня колко изключително важна е ролята на юристите в нашите общества.

Председателят на Асоциацията на прокурорите в България Владимир Николов, председателят на Камарата на следователите в България Преслава Петкова и представителят на Столичния общински съвет (СОС) Георги Георгиев откриха Паметника на юристите – спасители на българските евреи.

Владимир Николов каза, че виждайки паметника, изпитва гордост от това, което са направили нашите съграждани преди 80 г., както и гордост от това, че сме успели да почетем тяхното дело. „Днешният ден, за съжаление, отново ни изправя пред предизвикателства – ужасът и страданието от войни, тероризъм, гибелта на невинни жени и деца – нещо, което смятахме, че е останало далеч в миналото и което съвременната цивилизация и общество не би трябвало да позволява“, подчерта той.

Председателят на Асоциацията на прокурорите отбеляза, че преди 80 г. българският народ не се е делил по политическа, верска или етническа принадлежност, а е възприемал българските евреи, както и сега, като неотменима част от българския народ, като плът от нашата плът. Николов призова да намерим в себе си силите отново да бъдем морални компаси и да творим добро.

Заместник-председателят на Камарата на следователите в България Ясен Тодоров каза от своя страна, че България и в частност София е средище, където вече 150 г. мирно съжителстват различни етноси и религии. „Трябва да се стремим да бъдем силни и обединени“, призова той.

Георги Георгиев обърна внимание, че това не е просто паметник на една гилдия, която отдава почит на своите учители, а е монумент, с който ние опазваме родовата си памет за една от най-достойните страници от националната ни история. /БГНЕС

Последвайте ни и в google news бутон