Всяко пето дете в българските училища има някаква лека форма на сколиоза. Това е триизмерно изкривяване на гръбначния стълб, което засяга и деца, и възрастни. При възрастните заболяването може да бъде разделено на две големи групи: вродено в детска възраст, и придобито след възрастови изменения.
Това заяви в интервю за БГНЕС проф. д-р Васил Яблански - началник на Клиника по ортопедия и травматология в Аджибадем Сити Клиник УМБАЛ Токуда, водещ специалист в гръбначната хирургия, първично и ревизионно ендопротезиране на стави, костно-ставна хирургия.
„Преди 10-ина години бях изумен колко тежи една ученическа раница. С напредването на технологиите, обаче, раниците вече са по-леки, тъй като много от материала влиза в таблети и други електронни устройства. Въпреки, че ученическите чанти са подозирани като основна причина за изкривяването на гръбнака, те не могат да бъдат основни виновници“, обяснява специалистът.
За да се прецени дали едно дете има изкривяване, то се снима на рентген и се измерва със специален „ъгъл на Коп“. Ако той покаже над 10 градуса отклонение, тогава специалистите поставят диагнозата.
Родителите трябва да обръщат внимание на самата стойка на детето, на позицията на тялото му. Най-често заболяването се развива в пред-пубертетен или пубертетен период, когато децата, особено момичетата, при които сколиозата е по-често срещана, започват да стават срамежливи, да се прикриват поради промени, които са свързани с пубертета. Именно затова заболяването остава „скрито“, допълва проф. Яблански.
При нас за преглед и лечение идват деца, които явно са неглижирани, при които твърде късно е открито заболяването, обяснява експертът, който ръководи най-голямата клиника за лечение на сколиоза. „По-голямата част от децата, които имат нужда от хирургично лечение, идват при нас. Практиката сочи, че имаме пациенти, които идват за лечение едва когато ъгълът на изкривяване е минал много висока стойност, това са много изкривени деца - не са наблюдавани нито от родителите, нито от здравната система. И това ни даде мотивация да направим скринингово изследване в произволни училища. Това изследване обхвана децата между 8 и 12-годишна възраст, когато тези изкривявания са най-изявени. Не очаквахме да открием нещо кой знае колко различно, но открихме, че имаме доста висок процент на леки изкривявания, като в някои от училищата те достигаха до 20%. Като противовес на това децата с по-сериозни изкривявания са стандартна бройка“, обясни професорът.
Все по-често и възрастни хора идват с оплаквания от болки в гърба и шията заради заседналия начин на живот, работата на компютър и постоянното гледане на мобилни телефони. Ако нямахме мобилни телефони, нямаше да прекарваме толкова часове със силно наведена глава. А при пациенти, които имат болки в гръбначния стълб, със сигурност ги обострят, и се налага дори медикаментозно лечение.
Препоръчвам силно да се преосмисли начина на живот, а ако това не е съвсем възможно - задължително да се включи някакъв вид спорт, заяви проф. Яблански. Плуването по два часа на седмица, йога, пилатес, стречинг - са отлични спортове против болки в гърба. Задължително е и създаването на максимално ортопедична среда за работа. При възрастните хора най-препоръчителни са упражнения вкъщи, лека гимнастика, допълва специалистът.
И препоръчва на родителите на деца на възраст между 8 и 12 г. е да бъдат бдителни, поне веднъж на три месеца да разглеждат внимателно стойката на детето, и ако имат някакви колебания, задължително да се обърнат първо към личния лекар, а после и да се консултират със специалисти. IБГНЕС