Може ли червеното месо да причини диабет тип 2?

Полезно ли е червеното месо или не? Това е въпрос, на който е все по-трудно да се отговори.

Въпреки че червеното месо съдържа много витамини, минерали и хранителни вещества от съществено значение за здравето, има все повече доказателства, които свързват червеното месо с хронични здравословни състояния. Последните изследвания откриха връзка между червеното месо и диабета тип 2, което поражда въпроса: колко голям е рискът и какво може да се направи, за да се намали този риск?

Червеното месо се свързва с множество хронични здравословни проблеми. Но през 2024 г. няколко проучвания свързват червеното месо с диабет тип 2. В анализ, публикуван в списание The Lancet Diabetes & Endocrinology през август 2024 г., е разгледана връзката между консумацията на червено месо и диабет тип 2 в световен мащаб. Проучването установи, че при тези, които съобщават, че консумират червено месо всяка седмица, рискът от развитие на диабет тип 2 е с 62% по-висок. Изследователите не могат да заключат, че консумацията на червено месо е пряка причина за диабет тип 2, тъй като проучването е наблюдателно.

Всяка допълнителна порция непреработено червено месо е свързана с повишен риск от диабет тип 2 с 24%, докато всяка допълнителна порция преработено червено месо е свързана с 46% по-висок риск.

Една порция ядки и бобови растения е свързана с 30% по-нисък риск от диабет тип 2. Заместването на месото с една порция млечни продукти е свързано с 22% по-нисък риск.

Въпреки това в проучването не са отчетени някои други важни данни, включително фамилна анамнеза, инсулинова резистентност и обиколка на талията.

Най-просто казано, това, което познаваме като червено месо, са мускулите на бозайниците. Примери за това са телешкото, говеждото, агнешкото, свинското, овнешкото и козето месо. Консервирането, опушването, осоляването и добавянето на химикали за запазване на месото го правят преработено. Примери за това са колбасите, беконът, сушените меса, хотдогът и колбасите като пеперони.

Според резултатите от проучването намаляването на консумацията на червено месо и избирането на други протеинови алтернативи, като например птиче месо, леща, грах, боб и тофу, може да помогне за намаляване на общия риск от развитие на диабет тип 2. І БГНЕС

Последвайте ни и в google news бутон