Голямо „море от лед“, което става все по-плитко и по-плитко - явление, което се е ускорило значително след 90-те години на миналия век, когато се е свило със 190 метра. Ако се разгледат само последните две години (2022-2023 г.), ледникът е загубил още 30 метра от дебелината си.
Това са първите данни, идващи от кампанията "Carovana dei Ghiacciai 2024“ на Legambiente в сътрудничество с Cipra Italia и научното партньорство на Италианския глациологически комитет, публикувани по повод първата спирка във Франция, на Монблан.
Целта на кампанията е да се проследи здравословното състояние на алпийските ледници, както в Италия, така и отвъд нея.
Мониторинг, който не може да не започне символично от Мер дьо Глас, чийто фронт е отстъпил с повече от 2,7 км от края на 1850 г. насам. Днес площта на ледника се е свила до по-малко от 30 km², въпреки че все още е два пъти по-голяма от тази на най-големия италиански ледник Адамело.
В продължение на десетилетия Мер дьо Глас се характеризира с прогресивно увеличаване на натрупването на скални фрагменти на повърхността на ледника, причинено от свиването му и все по-честото срутване на скали от околните стени. Тази ситуация е довела и до нестабилност на морените и скалните стени в долината, с многократни срутвания. Само между 2000 и 2010 г. са регистрирани средно по 12 срутвания годишно, в сравнение с пет годишно в периода 1940-1950 г.
Според проучванията на Deline и Ravanel от 1930 г. до днес се наблюдава скорошно увеличаване на броя на срутванията на скални стени в сектора на Монблан в условията на повишаване на температурата с 1,7 °C. По-специално, в района на Ле Дрю и Aiguilles de Chamonix, от общия брой срутвания, които са се случили от края на 1850 г. насам, над 85% са се случили от 90-те години на миналия век, само за три десетилетия.
Данните бяха представени на пресконференция в Шамони.
Този голям ледник, в своята сложност и разнообразие от реакции на климатичните промени - обясни Ванда Бонардо, - ни разказва за високопланински пейзаж, който се променя напълно. Пейзаж, който в миналото е привличал туристи от цял свят, а сега трябва да се преосмисли. Ако, от една страна, Мер дьо Глас ни напомня, че трябва да променим курса възможно най-скоро със силни политики за смекчаване на последиците от изменението на климата, от друга страна, той обръща внимание на необходимостта от спешни стратегии за адаптиране дори на голяма надморска височина, за нови форми на туризъм, но също и за защита на високите планини. Това са някои от аспектите, които следва да бъдат разгледани в рамките на международен път за управление на високите планини, като се обърне специално внимание на ледниковите екосистеми“.
„Спирката на кервана в Мер дьо Глас позволи да се установи стойността на този ледник от историческа, научна, естетическа и културна гледна точка. Материално и нематериално наследство, което френските глациолози, с които се срещнахме по време на спирката, показаха, че знаят как да защитават и укрепват, за да не допуснат бързите промени, наложени от глобалното затопляне, да доведат до загуба на научната и геоморфологичната памет на високопланинската среда на Монблан", каза Марко Джардино.
По време на този първи етап, кампанията "Carovana dei Ghiacciai 2024“, освен похода на височина за наблюдение на здравословното състояние на ледника и посещението на „ледената пещера“, се състоя и традиционното посрещане на ледника с музикално изпълнение на пиемонтския артист Лука Морино на китара.
След спирането на Монблан до 22 август керванът ще остане във Вали д'Аоста, за да следи здравословното състояние на ледниците във Валпелин. След това той ще продължи към Пиемонт (22-26 август), Ломбардия (28-31 август), Фриули/Словения (31 август-5 септември) и Венето (5-9 септември), за да наблюдава след ледника Мер дьо Глас и Валпелин, Флуа, Фелария, ледниците на Юлийските Алпи и Мармолада. | БГНЕС