Изследователите откриват, че островите Гарвелах край западния бряг на Шотландия са най-доброто свидетелство за навлизането на Земята в най-големия ледников период преди около 720 милиона години.
Голямото застудяване, обхванало почти цялото земно кълбо на два етапа в продължение на 80 млн. години, е известно като Snowball Earth, след което се появяват първите животински видове.
Скритите в скалите улики за застудяването са били изтрити навсякъде - освен в Гарвелахия. Изследователите се надяват, че островите ще ни разкажат защо Земята е изпаднала в такова екстремно ледено състояние за толкова дълго време и защо то е било необходимо за появата на сложен живот.
Слоевете на скалите могат да се разглеждат като страници от историческа книга - всеки слой съдържа подробности за състоянието на Земята в далечното минало.
Смяташе се обаче, че критичният период, довел до появата на ледников период липсва, тъй като скалните пластове са били разрушени от голямото застудяване.
Сега ново проучване на изследователи от Университетския колеж в Лондон разкрива, че Гарвелахите някак си са се отървали невредими. Това може би е единственото място на Земята, което разполага с подробен запис на това как Земята е навлязла в един от най-катастрофалните периоди в своята история - както и какво се е случило, когато се е появил първият животински организъм, когато снежната топка се е разтопила преди стотици милиони години.
Тогава Шотландия се е намирала на съвсем различно място, защото континентите са се преместили с течение на времето. Тя се е намирала на юг от земния екватор и е имала тропически климат - докато тя и останалата част от планетата не са били погълнати от лед.
„Улавяме този момент на навлизане в ледниковия период в Шотландия, който липсва във всички останали места по света“, казва пред Би Би Си Нюз професор Греъм Шийлдс от Университетския колеж в Лондон, който е ръководител на изследването.
„Милиони критични години липсват на други места поради ледниковата ерозия - но всичко това е там, в скалните пластове в Гарвелахите“.
Пробивът е направен от докторанта на професор Шилд, Елиас Руген, чиито резултати са публикувани в Journal of the Geological Society of London. Елиас е първият, който датира скалните пластове и ги определя като такива от критичния период, който липсва във всички останали скални образувания във всички други части на света.
Откритието му поставя Гарвелахите в редицата за едно от най-големите отличия в науката: златен шип, забит на местата, определени като най-добрия запис на геоложки моменти, променили планетата - въпреки че за да се предпази от крадци, шипът всъщност не е направен от злато. | БГНЕС