„Студентите доброволци се превръщат в посланици на екологичните проблеми на нашето Черноморие в техните родни места. Продължаващото безразборно строителство на хотели и замърсяване трябва да спре. Тази изложба е символично пренасяне на плажа и неговите проблеми в столицата“. Това заяви докторантът в университет Париж 8 Севделина Топурска, един от организаторите на изложбата, посветена на плаж Корал в София, предаде репортер на БГНЕС.
„Крайно време е ние, като българи, да защитим нашето Черноморие, защото е тъжно, че българите предпочитат да отидат на море в Гърция, а не в България“, посочи Топурска.
Изложбата е осъществена с участието на студенти и преподаватели от Нов български университет и Украйна по проекта „Безполезни изкопаеми НБУ 2025“. Селекцията включва инсталации, дигитални намеси, звуци, обекти и реликви от Корал, преработени и експонирани в нов контекст. Част от кураторите на изложбата са проф. Борис Сергинов, Методи Методиев, Олга Галчинска, Ева Гебрева и Биляна Калоянова, с участието на над 30 автори – художници, активисти, изследователи и доброволци от НБУ и Украйна.
„Проблемите на Европа в контекста на война, а дори и в мирни държави, във връзка с екологията са доста споделени. Плаж Корал е бил многократно защитена и незащитена зона при различните правителства. Той вече е и с културно значение благодарение на този семинар в защита на екологията и стимулиране на изкуството“, каза още Топурска. | БГНЕС
Обекти и реликви от плаж Корал на изложба в София

„Крайно време е ние, като българи, да защитим нашето Черноморие, защото е тъжно, че българите предпочитат да отидат на море в Гърция, а не в България“, каза един от организаторите на изложбата.
