Въпреки че през последните две години ситуацията е била „като цяло стабилна“, от 2012 г. насам се наблюдава обща тенденция на нарастване, с рязко увеличение през 2022 г. след пандемията, според Службата за национална статистика (СНС).
През второто тримесечие на 2024 г. почти половината от всички пациенти с онкологични заболявания в Уелс и една трета в Англия е трябвало да чакат повече от препоръчителното стандартно време от 62 дни между откриването на заболяването и започването на лечението.
В Северна Ирландия този показател достига 66% в последните налични данни от третото тримесечие на 2023 г.
В Шотландия, където здравеопазването е делегирано на местното правителство, този показател е най-нисък сред нациите в Обединеното кралство - малко под 30% от пациентите чакат повече от 62 дни.
Въпреки това делът на чакащите пациенти се е увеличил от 5,2% през 2012 г.
Националната здравна служба (НЗС) на Великобритания се бори да отстрани изоставането, натрупано по време на пандемията и влошено от недостига на персонал и стачките срещу ниското заплащане.
Ключов въпрос.
Няколко проучвания показват, че забавянето на диагностицирането и лечението на рака може да влоши резултатите от преживяемостта.
По-рано тази година Европейското дружество по медицинска онкология (ESMO) публикува изявление за значението на свеждането до минимум на закъсненията при лечението на рака.
Две проучвания, проведени от Университетския колеж в Лондон през февруари, в които са разгледани четири държави, показват, че пациентите от Обединеното кралство са изправени пред най-дългото време за чакане за лечение на рак - повече отколкото в Австралия, Канада и Норвегия.
По-рано тази седмица експерти написаха в списание Lancet Oncology, че списъците на чакащите за лечение на рак в Обединеното кралство са „в най-заплашителното състояние“ и че нов план за борба с рака трябва да бъде „ключов приоритет“ за новото лейбъристко правителство, което пое властта през юли.
В статията учените предупреждават, че „повече от един на всеки трима души чака повече от 62 дни за своето жизненоважно лечение, което означава, че съществува повишен риск от предотвратима смърт от това заболяване“.
Миналия месец новото правителство разпореди независим преглед на състоянието на Националната здравна служба, като министърът на здравеопазването Уес Стрийтинг призна, че службата е „счупена“.
Проучванията на общественото мнение показаха, че на изборите миналия месец НЗС е била основен приоритет за избирателите, като отстранените консерватори бяха обвинявани, че са допуснали влошаване на състоянието на институцията по време на 14-годишното си управление. | БГНЕС