Върховният представител Кристиан Шмит е взел лично решение да прекрати мандата си, свързан с прилагането на мира в Босна и Херцеговина, съобщиха от Службата на върховния представител /OHR/.
За решението си той е уведомил Управителния съвет на Съвета за прилагане на мира /СПМ/ и е поискал да започне процедура за назначаване на негов наследник. Шмит подчерта, че ще продължи да изпълнява функциите си до избора на нов върховен представител. Той добави, че „единната международна общност остава незаменима за стабилността на Босна и Херцеговина и за напредъка ѝ към евроатлантическите стремежи“. Той призова гражданите и политическите лидери от двата ентитета и от всички нива на властта да засилят усилията си и заедно с неговия наследник да работят за провеждането на реформите и за постигането на ключов напредък по пътя към евроатлантическата интеграция.
Шмит начело на OHR
Германското федерално правителство потвърди в средата на януари 2021 г. официалната кандидатура на Кристиан Шмит за поста върховен представител в Босна и Херцеговина.
Той замени на тази позиция австрийския дипломат Валентин Инцко, който беше назначен начело на OHR през 2009 г., след като официално започна процесът по закриване на службата. Този процес продължава вече близо 13 години.
Шмит е политик от Християнсоциалния съюз и бивш министър на земеделието на Германия. Той е бил депутат в Бундестага и е работил активно по външнополитически въпроси.
Защо беше създадена Службата на върховния представител
Постът на върховен представител със статут на дипломатическа мисия в Босна и Херцеговина беше създаден с Общото рамково споразумение за мир в Босна и Херцеговина, известно като Дейтънското мирно споразумение. То беше договорено на 21 ноември 1995 г. във военната база в американския град Дейтън и подписано на 14 декември 1995 г. в Париж.
Съгласно Анекс 10 върховният представител има задачата да наблюдава прилагането на мирното споразумение.
OHR разполага с правомощия за „окончателно тълкуване“ на Споразумението за гражданското прилагане на мирното уреждане.
Всичките досегашни върховни представители в Босна и Херцеговина са европейски дипломати, а всички 12 първи заместници до момента са американски дипломати.
Финансирането на OHR се осигурява от Съвета за прилагане на мира. Бюджетът на службата за 2020-2021 г. е малко над 5,3 млн. евро. Европейският съюз осигурява 54,37%, САЩ 22%, Япония 10%, Канада 3,03%, Организацията за ислямско сътрудничество 2,5%, Русия 1,2%, а останалите донори общо 6,9%.
Какво представляват Бонските правомощия
Въз основа на заключенията от конференцията за прилагане на мира, проведена в Бон на 9 и 10 декември 1997 г., OHR получи правомощия, чрез които може да налага и променя закони, да изменя конституции в Босна и Херцеговина и да отстранява избрани и назначени политически и други длъжностни лица.
Лондонската конференция създаде и Управителния съвет на СПМ, който работи под председателството на върховния представител. Той беше определен като „изпълнителната ръка“ на Съвета за прилагане на мира. Ръководителят на OHR не може да взема решения, ако страните членки на Управителния съвет на СПМ не са съгласни с тях.
Членове на Управителния съвет са САЩ, Русия, Обединеното кралство, Германия, Франция, Италия, Канада, Япония, Европейският съюз, чрез председателството на ЕС и Европейската комисия, както и Организацията за ислямско сътрудничество, представлявана в СПМ от Турция.
Управителният съвет предоставя на върховния представител „политически насоки“. Той заседава на ниво политически директори два пъти годишно, след което се публикува общо комюнике.
Кой назначава върховния представител
Новият върховен представител се назначава от Управителния съвет на Съвета за прилагане на мира, след което назначението се потвърждава от Съвета за сигурност на ООН.
Досега поста са заемали шведът Карл Билд, испанецът Карлос Вестендорп, австрийците Волфганг Петрич и Валентин Инцко, британецът Пади Ашдаун, германецът Кристиан Шварц-Шилинг, словакът Мирослав Лайчак и германецът Кристиан Шмит. | БГНЕС