„Всичко започна с голямата ремиграция“, отговаря бащата, а птиците чуруликат, докато гледат към цветната си градина. И тогава се чува танцовият ритъм.
Това е началото на видеоклипа към „Remigration Hit“ - крайнодясно танцово парче, което представя масовото депортиране на мигранти от Германия. Широко разпространеният видеоклип към песента изобразява предимно русокоси и синеоки пилоти и стюардеси - олицетворяващи, изглежда, нацистките представи за „арийска“ расова чистота. Участниците в клипа танцуват празнично, докато депортират цветнокожи хора в самолети, украсени в цветовете на АзГ - синьо и червено.
„Сега е време да тръгваме. Ще ви депортираме всички“, продължава припевът.
Подобни онлайн кампании спомогнаха за радикализирането на широка част от германската младеж, превръщайки крайно десните идеи, които някога бяха изтласкани в периферията на германския политически дискурс, във все по-популярни. Младата алтернатива, младежката организация на АзГ, която пусна видеоклипа с танца, е класифицирана от германската агенция за вътрешно разузнаване като екстремистка група от миналата година.
Но това не пречи на тях и на други крайно десни групи да разпространяват идеологията си сред германската младеж - със забележителен успех.
По време на изборите в три провинции в Източна Германия миналия месец АзГ отбеляза рязък ръст на подкрепата сред младите избиратели, като зае първо място в трите провинции в рамките на тази демографска група и събра между 29% и 38% от гласовете на по-младите хора.
„Ние сме партията на младите“, заяви Ханс-Кристоф Берндт, водещият кандидат на АзГ в Бранденбург, пред обществената телевизия след вота в тази провинция. „Бъдещето е на наша страна“, отсече той.
Феноменът на младите хора, които гравитират към радикалната десница, е очевиден не само в Източна Германия, но и в цялата страна и в голяма част от Европа. На европейските избори през юни делът на младите хора, гласували за АзГ в страната, нарасна с 11 процентни пункта до 16% - далеч надминавайки подкрепата за левите Зелени, които някога доминираха в тази демографска група.
Във Франция партията „Национален сбор“ на Марин Льо Пен събра около 30 на сто от гласовете на младите хора на европейските избори - с 10 пункта повече в сравнение с 2019 г. А на националните избори в Австрия миналата неделя крайнодясната Партия на свободата (FPÖ) зае първо място не само сред общото население - но и сред избирателите на възраст между 16 и 34 години.
В навечерието на федералните избори в Германия, насрочени след една година, АзГ, която сега е на второ място в национален мащаб, се надява да подражава на успеха на FPÖ в Австрия, отчасти като достигне до младежите в Германия.
На последните федерални избори в Германия през 2021 г. младите гласоподаватели се насочиха към Зелените и про-бизнес Свободните демократи (СвДП). Но справянето с изменението на климата, основна опарна точка на Зелените, избледня по значение за много млади избиратели, докато СвДП загуби голяма част от имиджа си на партия, която представлява младежта и иновациите.
Крайно десни групи се опитват да запълнят празнотата и стават все по-умели в привличането на по-младите избиратели онлайн.
Според проучване на изследователи от Потсдамския университет АзГ е била два пъти по-успешна в достигането до избиратели в TikTok, които гласуват за първи път, отколкото всички останали партии заедно. Тази група е получавала средно по един видеоклип на ден в TikTok със съдържание на АзГ, установиха изследователите, които са анализирали над 75 000 видеоклипа в социалната платформа в седмиците преди изборите.
„Дискурсът в социалните мрежи е доминиран от десницата. Това невинаги е било така и е резултат от дългогодишна работа на тези политически партии и движения, които са похарчили много пари, за да постигнат този резултат“, каза Роланд Вервиебе, един от основните автори на изследването. „На практика те са създали паралелна, алтернативна медийна сфера, която е насочена много точно към отделни хора“, допълни той.
Мечтите на крайната десница за „ремиграция“
В началото на тази година разкритието, че политици от АзГ са участвали в тайна среща на десни екстремисти край град Потсдам, на която са били обсъждани планове за „ремиграция“ с цел депортиране на чужденци и „неасимилирани“ граждани, предизвика масови и продължителни протести срещу крайната десница в Германия.
Но само няколко месеца по-късно „ремиграцията“ се превърна в обичайна тема за разговор на крайната десница. Сега говоренето за „ремиграция“ не успява да предизвика подобен шок и възмущение, „защото дискурсът в обществото като цяло е станал толкова разкрепостен и радикализиран, когато става въпрос за темата за миграцията“, обясни Йоханес Кийс, социолог от Лайпцигския университет.
Това отчасти се дължи на усилията на крайно десни активисти да нормализират концепцията сред младежите в Германия, използвайки нетрадиционни средства.
Друг пример за тези средства е онлайн видеоигра на тема депортация, наречена „Спасителят на Германия“, която започва с глас, който пита: „Можем ли все още да спасим Германия?“
Създадена по модела на добре познатата пъзел игра Candy Crush Saga, „Germany Rescuer“ призовава играчите да спасят страната от „хаоса“ и „масовата имиграция“, като например организират аватар на чернокож мъж, който да бъде качен на самолет за депортиране. Играта е създадена от младежката организация на АзГ. | БГНЕС
-----------------
Нет Ностлингер, "Политико"