Не искам да вярвам, че идентичността наистина може да се разпознае чрез айвар, вино, пинджур и други подобни. Смятам, че изказването на еврокомисаря Марта Кос е случайно или злополучно.
Това заяви президентът на Северна Македония Гордана Силяновска-Давкова.
„Като човек, който е бил докторант в Словения и я чувства като втора родина, смятам, че твърдението е случайно или злополучно. Не искам да повярвам, че идентичността наистина може да се разпознае чрез айвар, вино, пинджур и други подобни, а някои от тях вече са заимствани от Словения. Ние вече нямаме айвар, за съжаление имаме айвер, което показва, че идентичността е интересна категория“, каза Силяновска.
Силяновска Давкова посочи, че известният словенски писател Франце Прешерн е писал любовна поезия на немски, но никой не би се сетил да каже, че не е словенец и че не е част от словенската идентичност.
„Но ако в родината ни има хора на най-високите позиции, министър-председатели, президенти, които така кооперативно заявяват, че Гоце Делчев е бил българин или че имаме един и същ език, че сме един народ, тогава ще чуваме и такива приказки“, продължи тя.
На въпрос относно „македонските език и идентичност“ в доклада на евродепутата Томас Вайц, Силяновска каза:
„Чуваме, че това вече е решено отдавна и защо трябва да се повтаря. Но защо тогава би го написал, заради натиск от наша страна, страх или любов към нас? Не, това е заради зачитането на равенството“.
„Ясно е, че езиците, включително нашият, се развиват от стотици години. Ако всичко е решено, защо Бундестагът прие декларация за македонския език и идентичност и защо докладчикът (Вайц) трябваше да подчертае това. Защото е ясно, че се отрича. Казват, че споразумението с България е подписано и на македонски, и на български език, но всъщност е като официалният език според конституциите на двете страни“, заяви още тя.
Относно измененията в доклада на Вайц за отпадане на „македонските идентичност и език“, Силяновска смята, че „няма нищо европейско и демократично в това“.
На въпрос какъв ще бъде епилогът по отношение на приемането на доклада, тя отговори: „всичко е възможно“. | БГНЕС