Фалшивите хапчета могат да намалят стреса, чрез плацебо ефекта

Приемането на захарно хапче без активни медицински съставки може по някакъв начин да предизвика психеделична реакция у някои хора, ако те очакват това, съобщи Science alert.

Още по-невероятно е, че плацебото може да действа и когато хората не са измамени - когато знаят, че това, което приемат, не е лекарство.

В ново проучване психолозите показват, че този странен феномен може да се използва като прост начин за намаляване на стреса, поне в краткосрочен план при умерени нива на стрес.

„Излагането на дълготраен стрес може да влоши способността на човек да управлява емоциите си и да причини значителни проблеми с психичното здраве. Затова сме развълнувани да видим, че интервенция, която изисква минимални усилия, все пак може да доведе до значителни ползи.“ обясни психологът Джейсън Мозер от Мичиганския държавен университет (МГУ).

Психологът от МГУ Дарвин Гевара и екипът му предписват плацебо на група от 32 доброволци, а на друга група от 32 души не предлагат никакво лечение.

Всичките 64 участници съобщават, че са преживели продължителен стрес по време на пандемията COVID-19. Техните нива на стрес, тревожност и депресия бяха измерени преди, в средата и в края на двуседмичното изпитване.

Уловката е, че плацебо групата е знаела, че получава хапчета без активни съставки. Те били инструктирани да приемат инертните таблетки с растителни влакна 2 пъти дневно и трябвало да попълват ежедневно анкета за придържане към приема на таблетките.

Невероятно е, но при тези, които са приемали плацебо, стресът, тревожността и депресията са намалели в сравнение с групата, която не е приемала плацебо, въпреки че са знаели, че това, което приемат не е истинско лекарство.

Тъй като извадката в този случай е била малка, Гевара и колегите му предупреждават, че трябва да се извърши още работа, за да се види дали резултатите са валидни за различни култури и възрастови групи и за по-дълги периоди от време.

Все още не е напълно изяснено как действа тази мозъчна хитрост.

„Нашите данни предполагат, че ефектите на не-заблуждаващи плацебо върху афективните резултати не могат да се припишат единствено на ясните очаквания. Други изследователи предполагат, че незаблуждаващото плацебо може да действа чрез механизми като имплицитни очаквания, обуславяне от предишен опит с активно лечение и въплътено познание“, пишат Гевара и екипът в своята статия.

Каквито и да са точните механизми, изследователите предполагат, че използването на плацебо за лечение на хора, преживяващи умерен стрес, може да им помогне да предотвратят влошаването на по-тежки състояния.

„Дистанционно прилаганото незаблуждаващо плацебо има потенциала да помогне на хора, борещи се с психични проблеми, които иначе не биха имали достъп до традиционните психиатрични услуги. Тази възможност за дистанционно прилагане на незаблуждаващи плацебо увеличава значително потенциала за мащабиране“, посочва Гевара.

Други изследователи твърдят, че все още няма достатъчно доказателства за използването на плацебо за лечение, тъй като подобни проучвания, които потвърждават тяхната ефективност, са малки и твърде краткосрочни.

Това прави плацебото идеално за използване като контролен елемент в клинични изпитвания, за да се елиминират отклоненията, но са необходими по-обширни изследвания, за да се потвърди терапевтичната му стойност. | БГНЕС

Последвайте ни и в google news бутон