Световните здравни власти искат страните да увеличат т.нар. „данъци за грехове“, за да намалят тежестта на хроничните заболявания, свързани с храненето и начина на живот. Предлага се събраните средства да се насочат към закъсалите здравни системи, съобщи „Евронюз“.
Световната здравна организация (СЗО) призова държавите да повишат цените на тютюневите изделия, алкохола и сладките напитки с поне 50 % през следващото десетилетие. Според организацията повишаването на данъците може да предотврати 50 милиона преждевременни смъртни случая през следващите 50 години и да генерира 1 трилион долара (854,4 млрд. евро) публично финансиране през следващите 10 години.
Тютюнът, алкохолът и напитките със захар са едни от основните фактори за сърдечни заболявания, рак, диабет и други хронични заболявания, които са причина за около 75 % от всички смъртни случаи в света.
Само тютюнът причинява повече от 7 милиона смъртни случая годишно.
СЗО отдавна настоява за увеличаване на данъците, за да се възпрепятства купуването на тези продукти. За тютюневите изделия тя препоръчва минимална данъчна ставка от 75 %.
В богатите страни данъците вече съставляват около 67% от цената на кутия цигари, докато в страните с по-ниски доходи те са около 57%.
„Здравните данъци са един от най-ефикасните инструменти, с които разполагаме“, заяви д-р Джереми Фарар от СЗО.
„Те (данъците – бел.ред.) намаляват потреблението на вредни продукти и създават приходи, които правителствата могат да реинвестират в здравеопазване, образование и социална защита“, добави Фарар.
Изследванията показват, че данъците върху тютюна помагат за намаляване на броя на пушачите, особено в страните с по-ниски доходи.
Но скорошни данни от Нидерландия показват, че по-високите данъци може би вече не са достатъчни, за да накарат пушачите в малките, богати държави да се откажат от цигарите. Според здравната агенция на страната, след като миналата година Нидерландия повиши данъците върху тютюна, много холандски пушачи просто са започнали да купуват по-евтини продукти в чужбина.
Европейската комисия (ЕК) обмисля да повиши данъците върху цигарите и другите тютюневи изделия в целия блок под натиска на Нидерландия и повече от дузина държави членки.
Междувременно данъкът върху захарта, въведен в Обединеното кралство през 2016 г., накара много производители на безалкохолни напитки да променят продуктите си. В резултат на това приемът на добавена захар от тези напитки при децата намаля почти наполовина.
Освен потенциалните промени в поведението, СЗО заяви, че данъците върху тези продукти биха могли да бъдат един от начините държавите с по-ниски доходи да компенсират намаляването на помощта от САЩ, Обединеното кралство и други страни. | БГНЕС