„САЩ смятат, че има финансови и организационни връзки между нападението в село Банска и Сърбия като държава, и провеждат подробно разследване“.
Това заяви специалният пратеник на САЩ за Западните Балкани Габриел Ескобар.
В интервю за радио "Свободна Европа" Ескобар каза, че САЩ не искат от Сърбия да проведе разследване на събитията в Банска в северната част на Косово на 24 септември, а да поеме отговорност.
"Когато говорим за престъпленията, които бяха извършени в Банска, мисля, че косовската полиция проведе компетентно разследване. Не се наложи да провеждаме разследване, разполагаме с разузнавателна информация, а резултатите от разследването се следят внимателно във връзка с това как разбираме какво се е случило. Ние не искаме от Сърбия да проведе разследване на 24 септември, искаме да поеме отговорност", заяви американският дипломат.
Запитан дали САЩ ще предприемат някакви мерки срещу Сърбия, ако разследването потвърди, че тя стои зад нападението на въоръжена група сърби срещу косовската полиция, Ескобар каза, че "сега не може да коментира това".
"Най-важното е, че искаме отговорност за нападението на 24 септември. Не само Радойчич, всички, които са участвали в нея, трябва да бъдат подведени под отговорност", заяви дипломатът.
Той твърди, че е недопустимо Радойчич (организатор на нападението и бивш заместник-председател на „Сръбска листа“) все още да е на свобода. На 3 октомври Радойчич беше арестуван и разпитан от Върховната прокуратура в Белград, която го обвини в незаконно притежание на оръжие и тежки престъпления срещу общата сигурност, но на следващия ден беше освободен с условието да не напуска Сърбия.
"И публично, и частно сме казвали, че той трябва да бъде изправен пред съда, че е международен беглец под санкциите на САЩ и че не може да бъде свободен човек. Казахме, че трябва да му бъдат повдигнати обвинения за всички престъпления, за които може да бъде обвинен в Сърбия", заяви Ескобар.
Що се отнася до отношенията между Белград и Прищина, Ескобар заяви, че от Сърбия се иска да спре кампанията за оттегляне на признаването на независимостта на Косово и да разбере, че след създаването на Асоциацията на сръбските общини ще има нови признания.
"Освен това молим Сърбия да гарантира, че всички решения, взети по време на преговорите в Брюксел, са необратими, т.е. че личните карти, митническите документи и други неща трябва да бъдат въведени в правната система на Сърбия, че това не може да се прави някак си ad hoc", добави той./БГНЕС