Кели Спил не заплака, когато на 28-годишна възраст й поставиха диагноза рак на ректума в III стадий, предаде Си Ен Ен.
Тя овладя емоциите си, когато хирургът й каза, че може да не успее да има повече деца – лечението с лъчетерапия може да повлияе значително на плодовитостта – и че може да се наложи да носи колестомична торбичка за събиране на отпадните продукти от организма след операцията.
„Не плаках и в двата случая„, каза Спил, която по това време беше току-що сгодена и само няколко месеца след раждането.
„Но после попитах [лекаря]: „Ще мога ли все пак да отида в Швейцария това лято, за да се омъжа?“ А той ми отговори: „О, абсолютно не.“ И това наистина ме съкруши“, разказа тя. „Тогава наистина осъзнах, че животът ми вече е напълно променен.“
След раждането на сина си Джейс, тя и годеникът й бяха планирали да избягат в Швейцария, за да се оженят. Но след диагнозата й за рак, те се решиха на бърза зимна сватба в родния си град.
Сега, пет години по-късно, не само че Спил роди още едно бебе – Джейс вече има по-малка сестричка на име Мия – но тя и съпругът й очакват третото си дете.
Спил, която няма семейна история на колоректален рак, беше сред повече от 100 възрастни в САЩ, които завършиха лечение на рак в ново проучване, използващо само имунотерапевтичния лекарствен продукт достарлимаб, и тя сподели, че опитът е променил живота й.
Когато на Спил е поставена диагнозата през 2020 г., лечебният й план е включвал тежки химиотерапевтични лекарства, лъчетерапия и инвазивна хирургия. Но точно преди да си запише час за първата химиотерапия, тя получава възможност да участва в новото проучване. Когато разбира, че подходът, при който се използва само достарлимаб, ще бъде по-щадящ за организма й, тя веднага се записва.
Имунотерапията е форма на лечение на рак, която използва собствената имунна система на човека, за да атакува и да се бори с болестта. Достарлимаб, разработен от фармацевтичната компания „GSK“ и продаван под търговското наименование Джемперли, е доказал в предишни проучвания, че солидните тумори на практика изчезват при хора с рак на ректума. Миналата година Американската агенция по храните и лекарствата определи достарлимаб като „пробивно лечение“ за лечение на определени видове рак на ректума.
Но новото проучване, публикувано миналата седмица в Ню Инглънд Джърнъл ъф Медисин, установи, че имунотерапията действа не само при напреднал рак на ректума, но и при други видове рак, което позволява на пациентите да избегнат хирургична интервенция и други по-инвазивни методи на лечение.
Спил получаваше 30-минутни интравенозни инфузии с достарлимаб в медицинско заведение на всеки три седмици и заяви, че не е имала нежелани странични ефекти.
„Необходими бяха четири лечения, докато разбрах, че туморът е изчезнал наполовина, а след деветото лечение туморът изчезна напълно. Тогава ми казаха, че вече съм излекувана от рака“, съобщи Спил.
„Тогава ми казаха, че не е необходимо да се подлагам на лъчелечение, нито на операция, и това беше един от най-щастливите дни в живота ми, защото знаех, че мога да продължа да планирам да имам бебе„, добави тя. „Това клинично изпитване напълно промени живота ми... и е като чудо.“
“Подходящо е за всеки вид рак в тялото"
В новото проучване са включени 117 пациенти с рак, разделени на две групи. Едната група включва хора с напреднал рак на ректума, а другата – хора с други видове солидни тумори, като рак на дебелото черво, стомаха, пикочния мехур и простатата.
Всички участници са имали раков дефицит на репарация на несъответствия или dMMR, което означава, че туморните им клетки са клетки с дефицит на репарация на несъответствия. Тези видове клетки обикновено имат много ДНК мутации и според проучването се смята, че засягат до 3% от всички солидни тумори в ранен стадий.
„Непрекъснато се сблъскваме с разграждане на клетките си и с помощта на ДНК можем да поправим това продължително увреждане на клетките с течение на времето“, каза д-р Уилям Дахут, главен научен директор на Американското онкологично дружество, който не е участвал в новото проучване. „Но ако има дефицит в този процес на поправка, тогава се стига до по-голям брой аномалии в ДНК, които наричаме мутации. И знаем, че хората с по-голям брой мутации често имат по-голяма способност да реагират на имунологично лечение.“
Тази способност да реагира на имунологично лечение беше показана в новото проучване.
Данните са събрани в периода от декември 2019 г. до април 2025 г., като 103 от участниците са завършили лечението и в двете групи. Те са получавали интравенозни инфузии с достарлимаб в продължение на шест месеца и са били наблюдавани в продължение на две години, като част от продължение на предишно проучване.
„Първото проучване, което публикувахме през 2022 г., показа, че можем да направим това при пациенти с рак на ректума, чиито тумори имат мутация, свързана с дефицит на репарация на несъответствия, и забележителното беше, че при 100% от пациентите туморите изчезнаха – а това е нещо, което никога не е било постигано досега в онкологията“, споделя д-р Луис Диаз, ръководител на отделението по онкология на солидни тумори и гастроентерологичен онколог в Мемориалния център за рак „Слоан Кетъринг“ и автор на новото проучване.
Сега „това, което току-що публикувахме, показва две неща. Тези пациенти с рак на ректума остават на 100%, като почти 50 пациенти отговарят напълно, но ефектът е траен. Трайността е важна, защото туморът е изчезнал за период до пет години или повече при някои пациенти, което им е позволило да се върнат към нормалния си живот„, обясни Диаз.
„Втората част от историята е, че това не важи само за рака на ректума“, добави той. „Това важи за всеки вид рак в тялото, стига туморът да има генетична мутация.“
Изследователите установиха, че 80% от участниците в проучването, които са завършили лечението само с имунотерапия с достарлимаб, не са се нуждаели от хирургична интервенция, лъчелечение или химиотерапия след шест месеца лечение. Резултатите бяха представени на годишната среща на Американската асоциация за ракови изследвания през 2025 г.
„При всички пациенти, които са имали клинично пълно излекуване, органите са били запазени без допълнителна терапия. Трима пациенти с рак на ректума впоследствие са успели да заченат и родят здрави деца, което не би било възможно със стандартното лечение за рак на ректума“, пишат изследователите в проучването.
Две години по-късно, около 92% от всички пациенти от двете групи не са имали повторно появяване на рака. Рецидив на заболяването се развива само при пет пациенти от двете групи: при един човек с рак на ректума туморът се появява отново, а при другите четирима рецидивът е само в лимфните възли.
Въпреки че 65% от хората, които са получили поне една доза достарлимаб, са съобщили за нежелани реакции, повечето от тях са били леки и са включвали умора, обрив или дразнене на мястото на инфузията или сърбеж. Нито един от участниците в двете групи не е починал по време на проучването.
„За пациентите това е невероятно, защото ние ефективно можем да елиминираме заболяването им с минимална токсичност“, коментира д-р Андреа Серчек, онколог по гастроентерология в Мемориалния център за рак „Слоан Кетъринг“ и автор на новото проучване.
„Нашата цел в онкологията винаги е да лекуваме, но често много от нашите лечения оставят пациентите с определени увреждания“, добави тя. “Това, което наблюдаваме с това лечение, е, че можем да пропуснем стандартните терапии – лъчелечение, химиотерапия и, най-важното, хирургична интервенция – при 80% от пациентите с минимална токсичност, което им позволява да се чувстват добре, с непокътнати органи, и да водят възможно най-нормален живот.“
Изследователите пишат, че въпреки че тези резултати са обнадеждаващи, „необходими са по-мащабни проучвания, за да се потвърди дългосрочната полза от това лечение, особено при пациенти с неректални тумори“. Но новото проучване „полага основите“ за следващите стъпки.
Нова ера в лечението на рака
Химиотерапията, лъчелечението и хирургията обикновено са основните компоненти на плановете за лечение на повечето видове рак, и тези подходи се използват широко от десетилетия. Например, първата радикална мастектомия за лечение на рак на гърдата е извършена през 1882 г. Първото използване на лъчетерапия за лечение на рак е описано през 1899 г. През 50-те години на миналия век учените обявиха първото пълно излекуване на солиден тумор при човек чрез химиотерапия.
Но в последните години има „все повече доказателства“, че имунотерапията може да бъде ефективна при хора с тумори с дефицит на репарация на несъответствия, според д-р Стейси Коен, лекар в Центъра за рак „Фред Хътчинсън“ в Сиатъл, която не е участвала в новото проучване.
„Това е изключително иновативно, защото исторически сме смятали хирургията за основен метод за лечение на локализиран рак, а всички други допълнителни терапии са за намаляване на риска от рецидив. Така че, с навлизането в ера, в която нехирургичното лечение може да се превърне в нов стандарт за грижи с дълготрайни и ефективни терапии, това е много вълнуващо както за пациентите, така и за лекарите“, каза Коен.
„Но знаем, че не всички пациенти ще имат толкова невероятен отговор, дори и да имат правилния биомаркер„, добави тя. „И това е просто защото може да има нюанси в туморите на хората и едно лечение не е подходящо за всички.“
Коен добави, че има “две забележки“ по отношение на резултатите от новото проучване.
„Първото е, че имунотерапията не е подействала при всички пациенти в това проучване“, отбеляза тя. Второ, “това важи само за строго подбрана група пациенти с dMMR/MSI тумори. Много е важно този биомаркер да бъде проверен, преди да се обмисли имунотерапия, тъй като този тип лечение няма да подейства при повечето пациенти.“
За раковите пациенти е важно туморите им да бъдат генетично последователни, защото този процес може да помогне при вземането на решения за лечението, като определи кои конкретни мутации могат да причиняват рака, каза Дахут.
След като тези мутации бъдат идентифицирани, пациентите могат да разберат дали някакви нови и възникващи имунотерапии могат да им помогнат, като се насочат към тези мутации.
„Това е една от причините, поради които пациентите трябва да подложат туморите си на секвениране при диагностициране, защото това не е нещо, за което непременно бихте знаели, че имате, но ако го имате, тогава лечението ви – дори при първоначална диагноза или при рецидивиращо или напреднало заболяване – би имало значително повече възможности“, заяви Дахут.
При имунотерапиите „впечатляващо е не само това, че наблюдаваме пълни отговори, но и че отговорите изглеждат трайни“, добави той.
Увеличение на раковите заболявания сред младите възрастни
Новото проучване идва в момент, в който случаите на колоректален рак се увеличават сред по-младите възрастни. Доклад, публикуван през 2023 г. от Американското онкологично дружество, показва, че делът на случаите на колоректален рак сред възрастни под 55 години е нараснал от 11% през 1995 г. до 20% през 2019 г.
Когато Серчек и нейните колеги започнаха новото проучване, тя сподели, че целта им е била да намерят по-малко инвазивни варианти за лечение на тези по-млади хора с колоректален рак.
„Една от причините за дизайна на това проучване е, че виждахме толкова много млади пациенти в клиниката и колко вредно може да бъде нашето лечение. Това ме мотивираше в изследванията ми дълго време. Още преди това проучване на имунотерапията при тумори с дефицит на репарация на несъответствия, се опитвахме да подобрим лечението на ранните стадии на заболяването за всички наши пациенти, но особено за младите възрастни“, каза Серчек.
Спил изрази надежда, че други млади възрастни с рак на ректума ще попитат своите лекари за клинични проучвания, които могат да им бъдат от полза – особено с развитието и напредъка на раковите лечения, които стават все по-малко инвазивни.
„Много от нас смятат клиничните проучвания за последно средство и мисля, че трябва да премахнем това стигматизиране, защото наистина не трябва да е така. Никога не се знае какво може да помогне на теб“, смята Спил.
„Наблюдава се увеличение на колоректалния рак при мъже и жени в млада възраст. А плодовитостта не засяга само жените, а и мъжете“, допълни тя. “Когато си млад и ти поставят диагноза рак, за който си мислил, че се появява само в напреднала възраст, това е страшно.“
Признаците и симптомите на колоректален рак могат да включват промени в чревните навици, кървене от ректума или кръв в изпражненията, спазми или коремни болки, слабост и умора, както и загуба на тегло.
Но Спил предупреди, че често тези симптоми могат да бъдат пренебрегнати или объркани с други здравословни проблеми при млади възрастни. Нейните симптоми включваха запек, кървави изпражнения и коремни болки, но тъй като се появиха след раждането на първото й дете, лекарите й казаха, че са свързани с раждането и вътрешни хемороиди.
„Един ден отидох до тоалетната и погледнах надолу и бихте помислили, че ми е дошъл цикълът, но определено не беше така. Тогава започнах да се тревожа сериозно“, разказва Спил.
Когато отново забелязала големи количества кръв, направила снимки и ги показала на личния си лекар. Лекарят веднага й назначил колоноскопия, която довела до диагнозата рак.
„Да се застъпиш за себе си е много важно“, коментира Спил. “Ако не бях настоявала, не знам къде щях да съм сега, особено като нова майка.“
Когато Спил сега мисли за 28-годишната си същност, жената, която се разрида в кабинета на лекаря, след като й казаха да отмени плановете си за бягство в Швейцария, тя има едно послание: „Вземи дълбоко дъх и се довери на времето.“ |БГНЕС