Съюзниците на Украйна в ЕС одобриха създаването на трибунал, който да съди най-висшите руски лидери за инвазията. Киев настоява самият Владимир Путин да бъде предаден на правосъдието, предаде АФП.
Външните министри на ЕС се събраха в западноукраинския град Лвов в символичен жест на подкрепа в деня, в който Русия отбелязва края на Втората световна война с грандиозен военен парад в Москва.
Европейските усилия за създаване на трибунала изглежда се ускориха, след като американският президент Доналд Тръмп се върна в Белия дом, за да се сближи с Путин в опит да сложи край на войната, което породи опасения, че Москва може да избегне правосъдието завинаги.
„Няма място за безнаказаност. Агресията на Русия не може да остане ненаказана и затова създаването на този трибунал е изключително важно“, каза върховният дипломат на ЕС Кая Калас.
Международният наказателен съд (МНС) в Хага вече издаде заповеди за арест на руския президент Владимир Путин заради отвличането на украински деца и на четирима негови високопоставени командири заради нападения срещу цивилни граждани.
МНС обаче не е компетентен да преследва Русия за по-важното решение да започне инвазията.
Очаква се новият трибунал да не може да съди Путин, докато той е на поста си, поради принцип на международното право, който дава имунитет на президенти, министър-председатели и външни министри.
„Този трибунал се създава, за да постанови подходящи присъди в бъдеще“, заяви украинският външен министър Андрий Сибига.
Той добави, че „Киев иска неизбежно наказание за всички, включително президента на Русия, министър-председателя на Русия и външния министър на Русия“.
По-рано Путин напомни за победата над Нацистка Германия, за да мобилизира страната около тригодишната си офанзива на грандиозен военен парад в Москва пред ключови съюзници, включително китайския президент Си Дзинпин.
В Украйна има опасения, че руските официални лица могат да избегнат правосъдието, особено след като Тръмп започна сближаване с Путин в надежда да сложи край на войната.
При бившия президент Джо Байдън Съединените щати бяха ключов фактор в напредъка на преговорите за създаването на съда.
Калас изрази надежда, че Вашингтон „скоро ще се присъедини“ към инициативата.
Генералният секретар на Съвета на Европа Ален Берсет призова за финансиране и конкретна подкрепа, за да може съдът да започне работа, след като вече е получил политическа подкрепа.
„Това е моментът държавите да продължат да следват политическата воля, която показаха днес“, каза Берсет. | БГНЕС