Радев поиска референдум за еврото, получи подкрепа само от две проруски партии

Не закъсняха и политическите реакции след обръщението на президента.

Президентът Румен Радев ще внесе в деловодството на Народното събрание искане за провеждането на национален референдум с въпроса: "Съгласни ли сте България да приеме единната европейска валута евро през 2026 г.?"

Тази своя инициатива държавният глава обяви в извънредно обръщение към народа и Народното събрание тази вечер. 

След по-малко от месец ще бъде обявен извънредният доклад за готовността на България за еврозоната. В българското общество няма консенсус за нейното въвеждане, нито за датата на приемане. Противоречиви са оценките на всички нива в политическата пирамида - в политическата класа, в експертните среди, и сред гражданите. Инфлацията, кризата на доверие в политическата класа, липсата на ясна организация и убедителни действия от управляващите за гарантиране на покупателната способност на гражданите, и конкурентоспособността на българската икономика внасят напрежение в процесите около въвеждането на еврото. Това, което най-много липсва, обаче, е зачитането на базовите принципи на демокрацията при вземане на едно толкова важно решение. Институции с критично ниска легитимност вземат стратегически решения за нашето бъдеще без да се вслушват в мнението на гражданите. Като президент съм убеден, че въвеждането на единната европейска валута може и трябва да стане с убедителен национален консенсус, с вътрешното убеждение на хората, а не с пренебрежително незачитане на тяхната воля. 

Всеки български гражданин има правото да се произнесе за своите пари, за своето благосъстояние и бъдеще. Затова внасям в Народното събрание предложение за произвеждане на национален референдум с въпроса: "Съгласни ли сте България да приеме единната европейска валута евро през 2026 г.?" Референдумът ще бъде проба за демократичност на Народното събрание, и ще покаже кой следва принципите на демокрацията, и кой отказва правото на българите да определят своето бъдеще, обоснова се президентът. И допълни, че не е против европейското бъдеще на България като цяло. 

Не закъсняха и политическите реакции след обръщението на президента. 

Секунди след края на обръщението на Радев, дългогодишният му секретар по правни въпроси и служебен правосъден министър в служебните кабинети на президента - Крум Зарков, хвърли оставка от поста си. "В понеделник ще подам молба да бъда освободен от длъжността на секретар на президента по правните въпроси. Причината е предложението да се произведе референдум по конституционно недопустим въпрос, с което не мога да се съглася, съответно да подпомагам", написа Зарков.

От ГЕРБ категорично се противопоставиха на подобен референдум, и то точно на прага на еврозоната. 

"От днес в България има две политически сили: 1. Проевропейската, водена от Борисов, 2. Антиевропейската, водена от Радев. Всеки трябва да се определи". Това написа депутатът от ГЕРБ Христо Гаджев в коментар на извънредното обръщение на президента. Колегата му от ГЕРБ Делян Добрев написа, че ще гласува категорично против подобен референдум. "Ще гласувам ПРОТИВ свикването на Референдум за еврото без никакво колебание и колкото трябва, толкова пъти!!! Искам България в Европа, а не в Азия". 

"Абсолютно недопустимо от позицията на Президент на пълноправен член на ЕС, в условията на продължаващата няколко години политическа криза в страната, в условията на разделение на обществото, в условията на настоящата геополитическа ситуация, да се провокират крехките обединителни линии между отделни обществени групи, да се провокира допълнително разделение сред обществото, да се постави на карта перспективата на страната ни и опит за промяна в нейната политическа ориентация! Абсолютно недопустимо за Президент, избран и с тезите за европейския път на развитие на страната ни! Популизмът надделява и щетите са все по-опустошителни…", коментира и депутатът от ГЕРБ Десислава Танева

Против референдума се обявиха и българските евродепутати от Групата на ЕНП в ЕП, подписана от Андрей Ковачев, Емил Радев, Ева Майдел, Андрей Новаков, Радан Кънев, Илия Лазаров. "На многобройните избори в последните поне три десетилетия, партии, които са записали в своите програми, членството на България в НАТО, ЕС, Шенген и Еврозоната са събирали най-голяма подкрепа сред българските избиратели. Това е волята на мнозинството и то не само в един определен ден, а постоянно в продължение на годините назад. Опитът на Радев да всява омраза и разединение сред българите е недостойна интрига, търсеща само ползи за неговото его и политическо бъдеще. Това което той направи днес на деня, в който преди 75 години Шуман предложи нашият континент да се обедини е чист популизъм, но и по-опасно - опит за дестабилизация на Отечеството ни и за засилване на позициите на кремълската агентура, към която подобни позиции,  всяващи страх, омраза и недоверие, го причисляват в очите на мнозина българи. Това не е позиция на обединител на нацията!", се казва в позицията на евродепутатите.

ОТ ПП-ДБ също се противопоставиха на искането за референдум за въвеждането на еврото от 2026 г. Депутатът от ПП-ДБ Елисавета Белобрадова коментира, че "Народът слуша какво казва Москва през устата на Румен Радев, и че президентът е обявил "собственото си популистко позициониране на изолационист и агент на чужда държава през политическия си проект". 

"Предложението на президента Радев за провеждане на референдум за еврото цели засилване на поляризацията в обществото, предизвикване на политическа дестабилизация и курс към предсрочни избори. Това пряко обслужва геополитическия интерес на Москва и дава възможност за увеличаване на политическата тежест на популистките, антиевропейски, проруски сили в България.
Русия или Европа - време е за избор!", написа и Атанас Атанасов от ПП-ДБ. 

"На финалната права на влизането в еврозоната, президентът реши да го саботира, предлагайки противоконституционен референдум. По отхвърлянето на референдума на Възраждане, с друга вариация на въпроса, вече има произнасяне и на Конституционния съд - парламентът правилно го е отхвърлил", коментира и Божидар Божанов от ПП-ДБ, който предположи, че "с този ход Радев вероятно планира стартиране на политически проект - добрият президент, който иска да пита хората, и лошите партии, които не искат".

"Продължаваме промяната ще направи всичко по силите си да влезем в Еврозоната на 1 януари, 2026! Няма да подкрепим този противоконституционен референдум", закани се съпредседателят на коалицията Кирил Петков.

Делян Пеевски от ДПС - Ново начало реагира с думите, че "изказването на Радев от 19 часа в Деня на Европа е толкова несъстоятелно, че заради институцията, не заради персоната с неосъществени мераци, трябва снизходително да се престорим, че не се е случило. България е неделима част от Европа и никой не може да отнеме достойното й място в семейството на европейските демокрации, опитвайки се да всее раздор и противопоставяне. Европа обединява, не разделя, а нашата мисия са хората и тяхното добруване", пише още Пеевски.

От "Възраждане" пък веднага поздравиха президента за позицията му и обясниха, че искат провеждането на подобен референдум отдавна. "Но веднага възниква въпроса - какво ще стане след като, или ако, парламентарното мнозинство на ГЕРБ, ДПС, БСП, ИТН, ППДБ и вероятно някои от малките пеевски патерици като Меч и Величие отхвърли референдума? Или ако забавят гласуването с месеци, както правят вече трети месец с нашено искане, за пореден път отложено на 7 май? България се намира в безпрецедентна ситуация и ако някой от горните два негативни варианта се осъществи, Възраждане ще предложи на президента нестандартно, но изцяло съобразено с Конституцията решение. Защото преди две години беше осъществен държавен преврат с отхвърлянето на законовото искане на 604 000 българи и е време законността да бъде възстановена", написа лидерът на "Възраждане" Костадин Костадинов.

Лидерът на "Величие" Ивелин Михайлов се включи на живо във фейсбука си, за да поздрави президента.

Подкрепа за референдума изказа и вицепрезидентът Илияна Йотова. "Много силно решение на президента Радев. Трябва референдум, защото беше загубено много ценно време, за да бъдат запознати българските граждани с всички плюсове, минуси и рискове. В началото искам да разсея едно внушение, което беше направено веднага след обръщението на Радев - че това е референдум за отказ от еврото. Нищо подобно. Референдумът е възможност да попитаме хората какво мислят, начин да направим темата достъпна, и да разсеем страховете на хората. Дали това ще се случи - зависи от решението на Народното събрание.  Най-елементарно е да се премести темата за референдума в геополитически смисъл, няма дилема "изток или запад", ние сме пълноправен член на ЕС. Провеждането на референдума не значи, че сме против еврото, напротив. Но със сигурност информационните клипове по телевизиите не представят цялата информация за въвеждането на еврото, не подготвят хората за еврозоната", каза още Йотова. 

От ИТН излязоха с витиевата позиция, от която не става ясно дали коалиционният партньор в управляващото сега мнозинство ще подкрепи внесения от Радев референдум. "Ние сме част от управляващото мнозинство, за да решаваме проблемите на държавата, а не да вървим против принципите си. Като участници в правителството, ние ще подкрепяме нашите партньори за всичко, което е полезно за държавата и всичко, което сме договорили в документа за съвместно управление", написа лидерът на ИТН Слави Трифонов. А под поста му има стотици коментари с питане какво всъщност е искал да каже, и дали ще подкрепи или не референдума. IБГНЕС

Последвайте ни и в google news бутон