Тръмп предложи да намали митата за Китай до 80% преди търговските преговори в Женева

Срещите в Швейцария ще се съсредоточат върху деескалация, а не върху голяма търговска сделка.

Президентът на САЩ Доналд Тръмп сигнализира, че може да намали митата върху китайския внос.

Предложението му дойде в момент, когато съперничещите си суперсили се подготвят за търговски преговори в Швейцария през уикенда, предаде АФП.

„80% мита за Китай изглеждат правилно“, написа Тръмп в платформата си Truth Social, което би намалило митата от 145%, а кумулативните мита за някои стоки достигат зашеметяващите 245%.

Той добави, че „зависи от Скот Б.“, визирайки министъра на финансите на САЩ Скот Бесент, който този уикенд ще се срещне в Женева с вицепремиера на Китай Хе Лифенг, за да се опита да охлади конфликта, който разтърси международните пазари.

Търговският представител на САЩ Джеймисън Гриър също ще присъства на преговорите в Швейцария.

В поста си американският държавен глава не казва дали смята, че 80% трябва да бъдат окончателното ниво на митата върху китайските стоки, ако и когато търговската война приключи, или това трябва да бъде междинен статут.

В отговор на високите мита на Вашингтон Китай наложи 125% мита върху американските стоки.

„Мисля, че това е основно, за да се покаже, че двете страни разговарят, а това само по себе си е много важно. Защото Китай е единствената страна, която наложи ответни мита срещу митата на Тръмп“, заяви Сю Бин, професор по икономика и финанси в China Europe International Business School. 

Пекин настоя, че позицията му, че САЩ трябва първи да вдигнат митата, остава „непроменена“ и обеща да защитава интересите си.

Бесент каза, че срещите в Швейцария ще се съсредоточат върху „деескалация“, а не върху „голяма търговска сделка“.

Генералният директор на базираната в Женева Световна търговска организация (СТО) Нгози Оконджо-Иуеала приветства разговорите. Тя ги нарече „положителна и конструктивна стъпка към деескалация“.

„Устойчивият диалог между двете най-големи икономики в света е от решаващо значение за намаляване на търговското напрежение, предотвратяване на фрагментацията по геополитически признак и запазване на глобалния растеж“, заяви тя. | БГНЕС

Последвайте ни и в google news бутон