Ескобар: Притеснен съм от възможен икономически и демографски срив в БиХ

Специалният пратеник на САЩ за Западните Балкани Габриел Ескобар заяви, че е "по-притеснен" от възможността за икономически и демографски колапс в Босна и Херцеговина, отколкото от война там. Това е много по-реалистичен вариант, каза американският пратеник пред хърватски журналисти в Загреб преди да отпътува за тазгодишния „Дубровник форум“.

Според него, в подкрепа на тези опасения е фактът, че съседната на Хърватия държава има „най-лошия икономически растеж в региона“, най-лошия индекс на корупция в региона през 2022 г. и всяка година губи 1% от населението си - предимно млади хора. Американският пратеник каза, че политическите права на всички подписали Дейтънското споразумение "трябва да бъдат запазени и защитени", но е убеден, че младите хора са по-малко обременени от политическите права, отколкото от корупция и неблагоприятни икономически условия в страната.

"Тези хора напускат не защото не искат да живеят в мултиетническо общество. Те напускат, защото не могат да си намерят работа без връзки", смята Ескобар. Американският пратеник добави, че икономиката на Република Сръбска е "в много, много лошо състояние" и че лидерът на босненските сърби Милорад Додик "вече не се смята за ефективен по отношение на икономическото управление".

„САЩ ще защитават Дейтънското споразумение“

При последната ескалация на напрежението в Босна и Херцеговина парламентът на Република Сръбска прие през юни по инициатива на Додик закон, който забранява изпълнението на решенията на Конституционния съд на Босна и Херцеговина на територията на тази област.

Върховният представител за Босна и Херцеговина Кристиан Шмид с решение от 1 юли отмени спорните закони и измени Наказателния кодекс на Босна и Херцеговина, което отвори място за наказателно преследване на отговорните за застрашаване на конституционния ред на държавата .

Ескобар каза, че Съединените щати ще защитят Дейтънското споразумение, териториалната цялост на Босна и Херцеговина, както и централните институции от атаките на Додик. Освен това те ще бъдат готови да "реагират много остро" със законови средства като санкции, ако се окаже, че обявяването на Додик за референдум за статута на Република Сръбска не е поредната празна заплаха.

"Няма да се откажем от Дейтънското споразумение и няма да се откажем от задълженията си към тази страна. Няма законни начини за отделяне на автономната област. Надявам се, че това е само политическа реторика, но ако не, сме готови да реагираме със законни средства “, подчерта той.

Ескобар повтори, че САЩ подкрепят пътя на БиХ към Европейския съюз, който освен всичко друго се забавя и заради руското влияние. "Додик хвали (руския президент Владимир) Путин повече, отколкото (беларуския президент Александър) Лукашенко", каза американският пратеник и определи това като "тревожна тенденция".

Той каза, че не вижда нищо положително в отношенията с Москва и призна, че връзките между Сърбия и Русия са много по-сложни.

Дипломатът обаче смята за положително, че не е имало скорошни срещи между сръбския президент Вучич и Путин и срещи на ниво Министерство на външните работи и приветства факта, че Сърбия подкрепи няколко резолюции на ООН относно руската агресия срещу Украйна, но призова Сърбия да последва пътя на своите съседи и да въведе санкции срещу Москва. /БГНЕС

Последвайте ни и в google news бутон