ЕС обмисля санкции срещу Грузия заради репресиите над протестиращи

Европейският съюз обмисля „мерки“ срещу Грузия заради „бруталното“ потушаване на проевропейските протести.

„Продължаващото отстъпление от демокрацията и неотдавнашните репресивни мерки, използвани от грузинските власти, имат последици за нашите двустранни отношения. ЕС ще обмисли по-нататъшни мерки на следващото заседание на Съвета по външни работи на 16 декември“, заяви говорителката на блока Анита Хипер.

„Брюксел осъжда тези актове на репресии срещу демонстранти, представители на медиите и опозиционни лидери и призовава за незабавното освобождаване на всички задържани. Всички твърдения за изтезания и малтретиране трябва да бъдат предмет на надеждно разследване“, каза Хипер.

Няколко хиляди грузинци, подкрепящи ЕС, се събраха пред парламента в Тбилиси на 9 декември за 12-та поредна вечер на протести срещу правителството, което обвиняват в отказ от европейските амбиции на страната и в проруски авторитаризъм.

Грузия е в политическа криза от парламентарните избори на 26 октомври, спечелени от управляващата партия „Грузинска мечта“, но осъдени като фалшифицирани от прозападната опозиция, предаде АФП.

Решението на правителството от 28 ноември да отложи „въпроса за членството в Европейския съюз“ до 2028 г. предизвика вълна от протести в Тбилиси и други градове.

По данни на Министерството на вътрешните работи от 28 ноември насам са арестувани повече от 400 протестиращи, повечето от които за „неподчинение“ или „вандализъм“, но „повече от 30“ за престъпления като подстрекаване към насилие. | БГНЕС

Последвайте ни и в google news бутон