Полицията стреля с гумени куршуми и сълзотворен газ срещу протестиращите в Грузия

Грузинската полиция за борба с безредиците използва сълзотворен газ и водно оръдие срещу демонстранти, протестиращи срещу решението на правителството да отложи присъединяването към Европейския съюз.

Хиляди хора се събраха в столицата Тбилиси и градове в цяла Грузия, след като министър-председателят Иракли Кобахидзе обяви решението в условията на следизборна криза, при която президентът на страната оспори легитимността на новоизбрания парламент и правителство, предаде АФП.

Развявайки знамена на ЕС и Грузия, хиляди хора се събраха пред парламента, блокирайки движението по главния път на грузинската столица в последния от поредицата протести в страната.

Малко след полунощ полицията за борба с безредиците използва сълзотворен газ и водно оръдие срещу мирните демонстранти.

Репресиите продължиха до ранните часове, като маскирани полицаи стреляха с гумени куршуми и брутално биеха протестиращи и журналисти.

Демонстрантите издигнаха барикади и ги подпалиха, а местните медии съобщиха, че няколко протестиращи и журналисти са били арестувани.

„Заставам на страната на грузинските медии, които са непропорционални мишени и атакувани, докато си вършат работата и отразяват непрекъснато“, заяви прозападният президент Саломе Зурабишвили в социалните мрежи.

Изявлението на министър-председателя дойде часове след като Европейският парламент прие необвързваща резолюция, с която отхвърли резултатите от парламентарните избори в Грузия на 26 октомври, твърдейки, че са допуснати „значителни нередности“.

В резолюцията се призовава за нови избори в рамките на една година под международен надзор и за налагане на санкции на висши грузински служители, включително Кобахидзе.

Обвинявайки Европейския парламент и „някои европейски политици“ в „изнудване“, Кобахидзе заяви: „Решихме да не поставяме въпроса за присъединяване към Европейския съюз на дневен ред до края на 2028 г.“

Но той обеща да продължи да провежда реформи, като увери, че „до 2028 г. Грузия ще бъде по-подготвена от всяка друга страна кандидатка да започне преговори за присъединяване с Брюксел и да стане държава-членка през 2030 г.“.

Бившата съветска република официално получи статут на кандидат за членство в ЕС през декември 2023 г.

Но Брюксел замрази процеса на присъединяване на Грузия, докато Тбилиси не предприеме конкретни стъпки за справяне с това, което нарича отстъпление от демокрацията.

Опозиционните депутати бойкотират новия парламент, обвинявайки го в измами на изборите през октомври, на които управляващата партия „Грузинска мечта“ получи ново мнозинство.

Президентът Зурабишвили, който е в конфликт с „Грузинска мечта“, обяви гласуването за „противоконституционно“ и се опитва да анулира изборните резултати чрез Конституционния съд.

След изявлението на Кобахидзе в Тбилиси и няколко други града избухнаха улични протести.

„Грузинска мечта“ не е спечелила изборите, а е извършила преврат. В Грузия няма легитимен парламент или правителство“, заяви 20-годишният демонстрант Шота Сабашвили.

„Няма да позволим на този самопровъзгласил се министър-председател да унищожи европейското ни бъдеще“.

Министерството на вътрешните работи съобщи, че „протестиращите са влезли във физически сблъсък с полицията“ в Тбилиси, „в резултат на което са пострадали трима полицаи, двама от които са настанени в болница“.

„За да деескалира ситуацията, полицията е приложила позволените от закона мерки, включително използването на специални средства“, се казва в съобщението за използването на сълзотворен газ.

Зурабишвили проведе „извънредна среща“ с чуждестранни дипломати, съобщиха от канцеларията ѝ.

„Днешният ден бележи важен момент или по-скоро приключването на конституционния преврат, който се развива от няколко седмици“, заяви тя на пресконференция заедно с лидерите на опозицията.

„Днес това несъществуващо и нелегитимно правителство обяви война на собствения си народ“, добави тя, наричайки себе си „единственият легитимен представител на страната“. 

Около 90 грузински дипломати разпространиха съвместно изявление, в което протестират срещу изявлението на Кобахидзе.

Те заявиха, че решението „не съответства на стратегическите интереси на страната“, противоречи на грузинската конституция и „ще доведе Грузия до международна изолация“.

Депутатите от „Грузинска мечта“ гласуваха единодушно Кобахидзе да продължи да бъде министър-председател.

Но експерти по конституционно право заявиха, че всички решения, взети от новия парламент, са невалидни, тъй като той е одобрил собствените си пълномощия в нарушение на законовото изискване да изчака решението на съда по искането на Зурабишвили за анулиране на изборните резултати.

Един от авторите на грузинската конституция, Вахтанг Хмаладзе, заяви: „От правна гледна точка ръководител на правителство, одобрен от нелегитимен парламент, е също толкова нелегитимен.“

„След като демократичните държавни институции вече не съществуват, държавността на Грузия е изправена пред екзистенциална криза“, каза той пред АФП.

Грузинска мечта, която е обвинявана, че отдалечава Тбилиси от Европа и го приближава към Москва, отрича обвиненията в изборни измами.

Целта за членство в ЕС е залегнала в конституцията на Грузия и според проучванията на общественото мнение се подкрепя от 80 % от населението на страната.| БГНЕС

Последвайте ни и в google news бутон