Една четвърт от сладководните животни, включително риби, насекоми и ракообразни, са изложени на висок риск от изчезване поради заплахи, включващи замърсяване, сочи ново проучване.
Сладките води – включително реки, езера и влажни зони – покриват по-малко от 1% от повърхността на Земята. В тях обаче живеят повече от 10% от известните видове, включително половината от рибите и една трета от гръбначните животни.
Това разнообразие осигурява поминъка на милиарди хора и е опора срещу изменението на климата, но е подложено на „значителен стрес“, се казва в проучването, публикувано в рецензираното научно списание Nature.
Новата оценка, обхващаща повече от 23 000 сладководни вида, установи, че общо 24% от тях са застрашени от изчезване, като между изследваните групи има разлики.
Около 30% от десетоногите – като скариди и раци – са изложени на риск, в сравнение с 26% от рибите, 23% от тетраподите, включително жаби и влечуги, и 16% от одонатите, като водни кончета.
От 1500 г. насам са изчезнали около 89 сладководни вида, а за други 178 се предполага, че ще имат същата съдба.
Авторите смятат, че тези цифри вероятно са занижени, тъй като за някои видове се знае твърде малко.
Те пишат, че е „спешно да се предприемат бързи действия за справяне със заплахите, за да се предотврати по-нататъшното намаляване и загуба на видове“.
Замърсяването, промените в земеползването и земеделието, инвазивните видове и болестите, изменението на климата и екстремните метеорологични условия са основните заплахи за сладководните видове.
Намаляването на сладководните източници се случва „обикновено извън полезрението и съзнанието, въпреки важността“ на тези критични местообитания и климатичните регулатори.
В проучването се казва, че между 1970 и 2015 г. са изчезнали около 35% от влажните зони като блата, мочурища и басейни. Този темп е три пъти по-бърз от този на горите.
Около една трета от реките с дължина над 1 000 км вече не текат свободно по цялата си дължина, се казва още в доклада.
„Доскоро сладководната област не получаваше същия приоритет като сухоземната и морската област в глобалното управление на околната среда“, пишат авторите. | БГНЕС