Музеят по природонаучни науки в Денвър (DMNS) съобщи за откриването на почти 70 милиона години стар динозавърски фосил под своя паркинг, предаде Дъ Хил (The Hill). Частичният костен фосил е намерен на 233 метра под земната повърхност по време на геотермално сондиране през януари, уточняват от музея.
„Това е научно и исторически изключително вълнуваща находка както за музея, така и за по-широката общност на Денвър,“ заяви Джеймс Хагадорн, куратор по геология в DMNS. Според музея фосилът е най-дълбоко и най-старо намереният динозавърски фосил в границите на град Денвър.
„Този фосил идва от епоха непосредствено преди масовото измиране, което заличава динозаврите, и предлага рядък поглед към екосистемата, съществувала някога точно под днешния Денвър,“ допълни Хагадорн.
Костта е идентифицирана като прешлен на тревопасен динозавър, намиращ се в скали от късен креден период, датирани на около 67.5 милиона години, посочват от музея.
Патрик О’Конър, директор на Земни и Космически науки в DMNS и член на екипа, който идентифицира костта, каза, че това може да е „най-необичайното откритие на динозавър, в което е участвал“.
„Не само е изключително рядко да се намери какъвто и да е фосил при сондажни проекти, но това откритие даде изключителна възможност за съвместна работа на екипа по земни науки на музея, което доведе до публикуването на научна статия,“ добави О’Конър. Статията, озаглавена „Най-дълбокият динозавър в Денвър“, беше публикувана в научното списание Rocky Mountain Geology през юни. Проучването е водено от постдокторанта на DMNS д-р Холгер Петерман.
„Този фосил подчертава изключително богатото на фосили естество на цялата D1 секвенция (Денвърска формация) и увеличава разнообразието на известните динозаври от метрополния район на Денвър,“ се казва в откъс от резюмето на статията.
В момента костта е изложена в DMNS в изложбата „Откриване на Тийн Рекс“. |БГНЕС