NASA и SpaceX планират изстрелването на мисията Crew-11

На борда ще се намират астронавтите на NASA Зийна Кардман (командир на Crew-11) и Майк Финке (пилот), заедно със специалистите по мисията Кимия Юи от Японската агенция за аерокосмически изследвания (JAXA) и Олег Платонов от руската космическа агенция Роскосмос. Това ще бъде първи полет в космоса за Кардман и Платонов, втори за Юи и четвърти за Финке.

 

Следващото пилотирано изстрелване към Международната космическа станция (МКС) наближава, предаде Спейс (Space.com).
NASA насрочи за 31 юли старта на следващата си мисия с астронавти в партньорство със SpaceX. Полетът, известен като Crew-11, ще излети на борда на ракета Falcon 9 от площадка LC-39A в космическия център „Кенеди“ във Флорида, като ще изведе кораба Crew Dragon Endeavour в ниска околоземна орбита. Това ще бъде шестата мисия за Endeavour, с което той ще се превърне в най-използвания пилотиран космически кораб на SpaceX.

На борда ще се намират астронавтите на NASA Зийна Кардман (командир на Crew-11) и Майк Финке (пилот), заедно със специалистите по мисията Кимия Юи от Японската агенция за аерокосмически изследвания (JAXA) и Олег Платонов от руската космическа агенция Роскосмос. Това ще бъде първи полет в космоса за Кардман и Платонов, втори за Юи и четвърти за Финке.

Първата степен на Falcon 9, която ще изведе Crew-11, носи обозначението B1094 и вече е летяла два пъти – по мисията Starlink 12-10 и, най-скоро, с частната мисия Ax-4 на 25 юни. B1094 в момента преминава през последни етапи на обновяване преди старта на 31 юли. След това ще бъде транспортирана до съоръжението за хоризонтална интеграция на SpaceX до площадка LC-39A, където ще бъде съединена с втората степен на ракетата и ще премине през статичен огневи тест в следващите една-две седмици, съобщи Стив Стич, ръководител на Програмата за търговски екипажи на NASA, по време на брифинг в четвъртък (10 юли).

Космическият кораб Endeavour също беше обновен след последния си полет – Crew-8 през март 2024 г. – и е получил подобрения за мисията Crew-11. Endeavour ще бъде първият Crew Dragon, който ще лети с новите парашути drogue 3.1, които дебютираха при мисията на товарния кораб CRS-32. Подобренията включват по-здрави „корони“ в материалите на парашутите и нова система за опаковане, проектирана за „по-равномерно разтваряне“, обясни Стич.

„Този космически кораб вече е извел в космоса 18 астронавти от осем държави, започвайки с Боб Бенкен и Дъг Хърли през 2020 г., когато възстановихме възможността за пилотиран космически полет от територията на САЩ за първи път след оттеглянето на совалките през юли 2011 г.“, каза Сара Уокър, директор на управлението на мисии Dragon в SpaceX.

Първоначално стартът на Crew-11 беше планиран за „края на юли или началото на август“, но бе изтеглен с около две седмици напред, за да се даде възможност за ключова маневра за повдигане на орбитата на МКС, която ще бъде изпълнена от товарен кораб Cargo Dragon като част от предстоящата мисия за снабдяване CRS-33. CRS-33 ще бъде първият Cargo Dragon с хардуер за корекция на височината, проектиран да поддържа орбитата на станцията, и представлява стъпка напред в усилията на NASA и SpaceX да разработят американски апарат, който в края на експлоатационния живот на МКС (около 2030 г.) да извърши контролирано привеждане на станцията в атмосферата за унищожаване.

Датата на старта на Crew-11 е част от стриктно координиран график за движение на космически кораби около станцията през следващите месеци, който включва неотдавнашното пристигане на частната мисия Ax-4 и руската товарна мисия Прогрес 92. Астронавтите на Axiom трябва да напуснат станцията преди изстрелването на Crew-11, а след това, само няколко дни по-късно, ще се отдели и екипажът на Crew-10. Това ще освободи място за пристигането на товарния кораб CRS-33 и за изпълнението на маневрата за повдигане на орбитата.

„Изключително важно е да имаме няколко начина да поддържаме орбитата на станцията, докато продължаваме да работим и да използваме максимално ограничените ресурси за изстрелване, с които разполагаме“, обясни Бил Спетч, мениджър по интеграцията на операциите на МКС в космическия център „Джонсън“ на NASA в Хюстън. „Очакваме с нетърпение да демонстрираме тази възможност, когато CRS-33 пристигне след предаването между Crew-11 и Crew-10.“

До края на годината МКС ще посрещне още товарната мисия NG-23 Cygnus на Northrop Grumman, японския товарен кораб HTV-X и мисията Союз MS-28, която през ноември ще изведе в орбита астронавта на NASA Кристофър Уилямс и руските космонавти Сергей Куд-Сверчков и Сергей Микаев.

Членовете на Crew-11 ще бъдат част от Експедиция 73/74 на МКС и ще станат свидетели на важно събитие по време на своята мисия. На 2 ноември ще се отбележат 25 години откакто МКС непрекъснато поддържа човешко присъствие в орбита. „Това ще бъде огромен юбилей“, каза Кен Бауърсокс, асоцииран администратор на Дирекцията за космически операции на NASA. „Това е велико свидетелство за работата на нашите търговски и международни партньори и целия екип на NASA.“

Прозорецът за изстрелване на Crew-11 започва в 12:09 ч. източно време (16:09 ч. по Гринуич) на 31 юли. Ако графикът се спази, пътуването до МКС ще продължи 39 часа – най-дългият период между старта и скачването за мисия на Crew Dragon досега. Ограничения, свързани с консумативите на борда, изискват скачването да стане в рамките на 40 часа след излитането, но според Кардман това оставя известна гъвкавост.

„Тези 40 часа са заложени, за да си осигурим резерв и за връщането обратно“, обясни Кардман пред Space.com. „Така че нищо магическо не се случва в 40 часа и една секунда.“

При успешно излитане Crew-11 трябва да се скачи с МКС около 15:00 ч. източно време (19:00 ч. по Гринуич) на 3 август. След това четиримата астронавти ще се настанят в новия си орбитален дом за дългосрочен престой, изпълнен със сложен график от научни експерименти, поддръжка и безкрайно съзерцаване на красотата на Земята под тях.

„Един час ще правим експеримент от световна класа по физика, след това ще поправяме тоалетната, а после ще събирам данни за биологичен експеримент върху мен самата“, разказа Кардман.

„Да се научим как да живеем и работим дълго време в космоса – да отидем и да останем – е истинско предизвикателство, и съм благодарна, че имаме възможността да го правим на МКС, за да подготвим бъдещи мисии с по-дълга продължителност на Луната“, добави тя. „МКС, според мен, е абсолютно ключов етап към по-далечни пътувания.“

Програмата Artemis на NASA има за цел да върне човечеството на Луната и да изгради устойчиво присъствие там, което ще служи и като изпитателна площадка за още по-дълги мисии до Марс.

Кардман, както и целият екипаж на Crew-11, е развълнувана за предстоящата мисия и за първия си полет в космоса. „Толкова години съм си представяла как точно ще изглежда това. Знам как ще минава денят ми, но нямам представа какво ще почувствам. Нямам търпение да разбера, и то заедно с този екипаж. И двамата с Олег сме новаци и имаме големия късмет да летим с двама ветерани, които, надявам се, ще ни снимат как снимаме Земята за първи път.“

Финке, който до момента има 382 дни в космоса от три мисии, е най-опитният член на Crew-11.

„Очаквам с нетърпение да видя израженията на Зийна и Олег, когато за първи път усетят космоса, защото помня колко вълнуващо и зашеметяващо беше за мен. Искам да споделя тяхната радост“, каза той пред Space.com.

Съветът му към колегите: „Наистина се наслаждавайте на всеки ден. Независимо дали оправяте тоалетна, правите световна наука, подготвяте се за излизане в открития космос или говорите с деца на Земята – това е наистина специално време.“ |БГНЕС

Последвайте ни и в google news бутон