Ново археологическо откритие променя представите за Перперикон

Крепостната стена е с дебелина над два метра и обгражда квартала, в който се намира раннохристиянската базилика и сградите около нея.

Археологическата експедиция ръководена от професор Николай Овчаров откри мощна крепостна стена, която е защитавала раннохристиянската базилика на Перперикон.

Стената е с дебелина над два метра и обгражда квартала, в който се намира раннохристиянската базилика и сградите около нея. Този своеобразен град в града е направен в защита от нападенията в териториите на юг от река Дунав, започнали в началото на VI век.

"Така става ясно, че градът е бил защитен от три кръга крепостни стени. Това подчертава голямото значение, което е имал Перперикон за Римската и след това за Византийската империя. Това са всъщност първите големи нашествия на славяните, които започват от 20-те - 30-те години на VI век. Много често те са били заедно с прабългари - прабългари още преди Аспарух в България, даже преди времето на хан Кубрат, но те вече са били заселили Северното Черноморие и много често нападали Византийската империя", съобщи пред държавното радио проф. Овчаров.

Перперикон не е единственият в този период. По подобен начин е укрепен и античният град Юстиниана Прима, родното място на император Юстиниан Велики. I БГНЕС 

Последвайте ни и в google news бутон