Доц. Светослав Живков: Стамболов постави държавния и национален суверенитет над всичко

Днес се навършват 130 години от убийството на големия български държавник, който е съсечен в центъра на София на 6 юли 1895 г. 

Стефан Стамболов е един от строителите на нова, модерна България, на новата българска държава. Той е един от символите на прехода от Възраждане към нова свободна България.

Това заяви в интервю за БГНЕС историкът доц. д-р Светослав Живков, преподавател в Историческия факултет на Софийския университет „Св. Климент Охридски“.

Днес се навършват 130 години от убийството на големия български държавник, който е съсечен в центъра на София на 6 юли 1895 г. 

Доц. Живков описа Стамболов не само като политик, но и като поет, революционер и безспорен български държавник. „Бурното време изкарва Стамболов на дневна линия“ припомни историкът, като уточни, че това се случва най-вече след русофилския преврат през 1886 г. и детронирането на княз Александър І Батенберг.

Стамболов застава начело на контрапреврата с цел връщането на Батенберг. След тези събития е избран за един от тримата регенти, които трябва да изберат новия български княз. След дълги дискусии и спорове относно това кой да е следващият български монарх, регентите се спират на Фердинанд Сакскобургготски. След възкачването на престола на последния, Стамболов е назначен за министър-председател. На този пост той провежда множество реформи, стабилизира страната във външен и вътрешнополитически план.

„Стамболов дава началото на много насоки в българската политика, стопанска и културна. Той задава посоките на българската дипломация поне до навечерието на Балканските войни. Българската държава трябва да бъде основен фактор по македонския въпрос. Той е един от първите, които съзира че основният конкурент на българщината в Македония е гръцката и в по-късен момент сръбската пропаганда“, заяви доц. Живков. 

Той подчерта ролята на Стамболов за икономическия напредък на България. 

„Стамболов е първият, който започва да провежда протекционистка политика за насърчаване на индустрията в България. Това е съвсем целенасочена политика с цел модернизацията на България. Извършена е модернизация в сферата на наказателното право и ред други неща“, уточни историкът. 

Доцент Живков напомни, че железопътните линии са играели ролята на днешните магистрали в края на 19 век. „Благодарение на Стамболов и неговите наследници България в навечерието на Първата световна война има най-добрата железопътна мрежа на Балканите и не е много назад в сравнение с тези на западните държави“ отбеляза историкът. 

Основен поръчител на убийството на Стамболов са хората близки около Коста Паница, свързани също с македонския въпрос. Коста Паница е български офицер, който решава, че трябва да свали министър-председателя заради лошите отношенията с Русия и политиката му по македонския въпрос, заради което е осъден на смърти и екзекутиран през 1890 г.

„Предателите на Отечеството не заслужават милост!“ са думи на Стефан Стамболов.

,,Виждаме, че това е един от българските политици, които поставят държавния и национален суверенитет над всичко и за съжаление плащат това нещо с живота си“, завърши доц. Светослав Живков.| БГНЕС

Последвайте ни и в google news бутон