Един от най-големите проблеми на българското общество е разделението, което се засили особено през последните 5 години.
Агенция БГНЕС потърси мнението на двама известни актьори - Мариус Донкин и Лара Златарева, и ги попита как театърът би могъл да помогне за преодоляване на това разделение, което наистина ни пречи да вървим напред и да решаваме сериозните проблеми, пред които сме изправени в тази тежка геополитическа ситуация.
Лара Златарева сподели, че когато чува някоя ужасна статистика – например за престъпления, винаги си е мислила, че тези хора никой не ги е водил на театър.
„Проблемът е в семейството, което от ранна детска възраст, ако не ти е дало книжка в ръка, то поне трябва за ръчичка да те заведе на театър, защото хората, които са възпитавани от малки в този различен свят, в тази магия на театъра, не могат да стана лоши хора“, каза любимката на малки, големи и още по-големи актриса.
Според Мариус Донкин ние можем да се научим на много неща от театъра, но най-вече той може да ни свърже. „Театърът като изкуство, като смисъл, като стойност може да помогне, но трябва да сме наясно, че театърът не е цирк, не е забавление“, подчерта актьорът и бивш директор на Народния театър „Иван Вазов“.
Той даде за пример своето представления „Господин Ибрахим и цветята на Корана“ и със съжаление отбеляза, че то става все по-актуално и по-актуално.
„Светът е създаден, за да бъдем всички заедно. Трябва да пазим езика, вярата и идентичността си. Да пазим България. Тези неща са свещени. Ако не ги пазим, няма да ни има“, заяви Мариус Донкин. І БГНЕС