Здравната система отчете 150 млн. регистрирани електронни прегледа

Анализът сочи, че през първите 7 месеца на 2025 г. гражданите и пациентите най-често са посещавали лекари по обща медицина, където са регистрирани близо 16.2 млн. прегледа

Над 150 млн. са регистрираните в Националната здравноинформационна система (НЗИС) електронни прегледи, като 6.6 млн. от тях са дентални, показват данните на Информационно обслужване, която разработи и внедри платформата. От началото на годината са направени записи на близо 29 млн. електронни прегледа, като средно на ден се регистрират по 180 000.

Анализът сочи, че през първите 7 месеца на 2025 г. гражданите и пациентите най-често са посещавали лекари по обща медицина, където са регистрирани близо 16.2 млн. прегледа, следвани от кардиолози и педиатри. Най-честа причина за извършените прегледи са общ медицински преглед, хипертонично сърце, остра инфекция на горните дихателни пътища и вирусна инфекция. При детското здравеопазване, най-много прегледи са извършени заради рутинно изследване на здравното състояние на детето и остър назофарингит (хрема). 

С НЗИС работят общо около 34 000 лекари от болничната и извънболничната медицинска помощ, 10 672 зъболекари, 7 568 фармацевти, 2 737 ветеринари, 3 260 аптеки и 389 болнични заведения. Общият брой на регистрираните електронни здравни записи от пускането на платформата в края на 2020 г. досега достигна 562 млн. Ежедневно системата обработва по 750 000 електронни здравни записи.

„За изключително кратко време НЗИС се превърна в една от най-използваните дигитални платформи в България, което свидетелства за необходимостта от публичност, прозрачност и проследимост на процесите в сектора на здравеопазването“, каза Борис Костадинов, директор „Софтуерна интеграция“ в Информационно обслужване. По думите му една от целите на електронизацията в здравеопазването е да бъде в полза на пациентите, които имат възможност да достъпват своята здравна информация в реално време и да се възползват от персонализиран план за здравна грижа.

Данните от НЗИС показват, че общият брой на издадените електронни рецепти надхвърля 86 млн., като над 10 млн. от тях са т.нар. „бели рецепти“ за диабет и антибиотици. Платформата за издаване на електронни направления, която беше пусната в експлоатация в началото на декември 2020 г., регистрира над 85 млн. електронни документа. Въведените в НЗИС резултати от лабораторни изследвания вече надхвърлят 75 млн. а отчетените имунизации достигнаха 8.7 млн. Реализираните електронни хоспитализации в болниците доближават 7.2 млн.

„НЗИС е жива система, която продължава да се развива динамично на базата на обратната връзка от пациенти, медицински специалисти и други заинтересовани страни, така че да подобри здравните услуги в България и да предостави в дългосрочен план по-добро качество на живот за гражданите“, каза Борис Костадинов. | БГНЕС

Последвайте ни и в google news бутон