Министрите на отбраната на страните от Югоизточна Азия се събраха в Индонезия на 15 ноември за двудневни разговори, които ще включват срещи с регионални партньори и с ръководителя на Пентагона, докато напрежението в Азиатско-тихоокеанския регион нараства, а конфликтите в Близкия изток и Украйна продължават.
Министърът на отбраната на САЩ Лойд Остин ще се срещне с ръководителите на отбраната на Асоциацията на страните от Югоизточна Азия (АСЕАН) преди по-широките разговори ден по-късно за региона, в който Вашингтон и Пекин се борят за влияние.
В разширените разговори на 16 октомри ще участват представители на САЩ, Китай, Япония, Южна Корея, Индия, Австралия и Русия, предаде АФП.
Очаква се срещите в Джакарта да бъдат доминирани от въпроси, вариращи от кризата в Мианмар през конфликта между Израел и Хамас в Газа до нарастващата активност на Пекин в Южнокитайско море.
Тази седмица президентът на страната с най-многобройното мюсюлманско население Джоко Уидодо призова президента на САЩ Джо Байдън да направи повече за прекратяване на "жестокостите" в Газа и да помогне за постигане на примирие.
Неговият министър на отбраната Прабово Субианто започна разговорите, като повтори този призив и заяви, че е "дълбоко натъжен" от събитията в палестинския анклав, където Израел започна безмилостна атака, за да унищожи Хамас в отговор на нападенията от 7 октомври.
Субианто заяви, че сегашният председател на АСЕАН Джакарта се стреми към разрешаване на кризата в Мианмар, която продължава, докато дипломатическите усилия на блока се провалят.
"Индонезия насърчава другите държави - членки на АСЕАН, да подкрепят Мианмар за намиране на мирно и трайно решение на настоящата ситуация", каза той пред делегатите.
Лидерите на хунтата не могат да участват в срещите на високо равнище на блока, тъй като не успяха да изпълнят договорения мирен план от пет точки след преврата през 2021 г.
Разговорите в Джакарта предхождат очакваната с огромен интерес среща между Байдън и китайския му колега Си Дзинпин в Сан Франциско - първата среща от една година насам между лидерите на двете най-големи икономики в света.
Търговското напрежение, санкциите, въпросът за Тайван и претенциите на Пекин в Южнокитайско море подхранват споровете между съперничещите си суперсили.
Пентагонът не е потвърдил дали Остин ще се срещне с представител на Пекин по време на разговорите в Джакарта.
Действията на Китай в спорния воден път разгневиха няколко членове на АСЕАН, включително Филипините, Малайзия и Виетнам./БГНЕС