Чуждестранни компании вече могат да тестват оръжия в Украйна

Обявяването на инициативата „Тествай в Украйна“ идва в контекста на редица мерки за интегриране на украинските отбранителни технологични стартъпи в по-широката рамка на европейските усилия за въоръжаване.

 

Украйна откри нова възможност за чуждестранните отбранителни компании да тестват най-новите си оръжия директно на бойното поле, съобщиха от отбранителния инкубатор Brave1, подкрепян от украинското правителство, предаде Евронюз. Инициативата „Тествай в Украйна“ позволява на съюзнически държави да предоставят прототипи на дронове, оръжия с автономно насочване, морски безпилотни системи, електронни средства за борба и продукти с изкуствен интелект за проверка в реални бойни условия.

В замяна Brave1 ще изготвя подробни доклади за ефективността на тестваната техника и ще предлага незабавни препоръки за подобрения и адаптации. Участниците в програмата ще имат възможност и за съвместно производство с украински производители, работещи по сходни технологии, което ще ускори въвеждането на иновациите в бойна готовност.

„Готови сме да подкрепим компании от партньорски държави в разработването, тестването и усъвършенстването на технологии, които реално работят на бойното поле“, заяви министърът на цифровата трансформация на Украйна, Михайло Федоров. „Това е възможност за натрупване на опит, който не може да бъде симулиран в лаборатория.“

Украйна се включва активно в усилията за въоръжаване на ЕС

Обявяването на инициативата „Тествай в Украйна“ идва в контекста на редица мерки за интегриране на украинските отбранителни технологични стартъпи в по-широката рамка на европейските усилия за въоръжаване. Наскоро инкубаторът Brave1 обяви партньорството BraveTechEU, което ще разпредели до 100 милиона евро между Brave1, Европейския фонд за отбрана и Програмата за иновации в отбраната на ЕС, с цел финансиране на хакатони, свързване с инвеститори и научни изследвания.

Европейският съюз активира и заемна програма SAFE на стойност 150 милиарда евро, чрез която държавите членки могат да финансират съвместни отбранителни проекти. Минимум 65% от компонентите за оръжията трябва да бъдат произведени в рамките на ЕС или Украйна. Освен това бе създадена съвместна силова структура за индустриално сътрудничество между ЕС и Украйна, с цел интегриране на страната в европейската „екосистема за отбранителни технологии“.

Украйна подписа и споразумение за 67 милиона евро с Дания, което позволява на датските отбранителни компании да развиват своите проекти на датска територия – първото по рода си подобно споразумение.

В същото време големи европейски отбранителни концерни като шведската SAAB, норвежката Kongsberg, френско-германския KNDS, германския Rheinmetall и американския Raytheon разширяват присъствието си на украинска територия, сочи пресрелийз на украинското министерство на отбраната от юни.

Експерти обаче отбелязват пред Euronews Next, че Украйна трябва да бъде включена в „общото планиране“ с ЕС, тъй като може да дава ценни коментари и критики за класически оръжия, които продължават да са съществена част от нейните стратегии за придобиване на въоръжение. |БГНЕС

Последвайте ни и в google news бутон