Избухването на птичи грип при бозайници се е удвоило в световен мащаб през миналата година, повишавайки риска от потенциално разпространение на вируса между хората, предупреди международна агенция.
Птичият грип се разпространи по целия свят като никога през последните години, което доведе до масово избиване на домашни птици, скок в цените на яйцата и смъртта на няколко души, които са били в контакт със заразени животни.
Макар че общият риск от заразяване на хора остава нисък, избухването на птичи грип сред бозайници като едър рогат добитък, кучета и котки увеличава вероятността вирусът да се адаптира и да се предава между хора, се посочва в нов доклад на Световната организация за здравето на животните (WOAH).
Броят на епидемиите сред бозайници се е увеличил до 1022 в 55 страни през миналата година, в сравнение с 459 през 2023 г., според агенцията със седалище в Париж, която наблюдава болестите по животните в целия свят.
„Това е тревожно, защото е промяна в епидемиологичния модел на вируса“, заяви генералният директор на WOAH Емануел Субейран.
Здравните експерти бият тревога за потенциалната пандемична заплаха от птичия грип, който показва признаци на мутация, докато се разпространява особено сред млечните крави в Съединените щати.
Новият доклад идва в момент, когато бюджетите на американските здравни и научни агенции бяха орязани от администрацията на Тръмп.
Това включваше уволнението по-рано тази година на персонала на епидемиологична програма, известна като „детективите на болестите“.
„Глобална извънредна ситуация“
Птичият грип „е повече от криза в здравето на животните – това е глобална извънредна ситуация, която дестабилизира селското стопанство, продоволствената сигурност, търговията и екосистемите“, предупреждава докладът.
Според първия годишен доклад на агенцията за състоянието на здравето на животните в света, през последните две десетилетия над 630 милиона птици са умрели от птичи грип или са били умъртвени заради него.
Дивите птици също са претърпели масово измиране, макар че точният брой е труден за оценка.
Докладът подчертава ролята, която ваксинацията може да играе за спиране на епидемиите сред птиците, което от своя страна намалява риска за бозайниците и хората.
Докладът цитира примера на Франция, която започна ваксинация на домашни патици срещу птичи грип през 2023 г.
Моделиране на Ветеринарната школа в Тулуза оцени, че през тази година във Франция ще има 700 епидемии. В крайна сметка, според доклада, е имало само 10.
Субейран каза, че това е „печеливша ситуация“, защото намалява излагането на хора на зараза и означава, че има повече птичи продукти за износ.
Тя обаче подчерта, че ваксините не са „магическа пръчка“ и не са подходящи за всяка ситуация.
Биологичната сигурност, наблюдението, по-голямата прозрачност и глобалното сътрудничество също са важни инструменти за борба с заплахата от птичи грип, добави Субейран, призовавайки за повече инвестиции в тези области.
Намалява употребата на антибиотици
Миналия месец Мексико съобщи за първия смъртен случай от птичи грип при човек – тригодишно момиче.
Първият смъртен случай в САЩ беше регистриран през януари, а в Камбоджа тази година има два смъртни случая.
Според Световната здравна организация почти 50 % от случаите на заражение с птичи грип са с фатален край.
Организацията посочва, че досега откритите случаи при хора са свързани предимно с хора, които са били в близък контакт с заразени птици и други животни или със заразена околна среда.
Докладът на WOAH също така предупреждава по-общо за нарастващата опасност от пренасяне на животински болести на хора, тъй като климатичните промени изтласкват видовете в нови райони.
Според доклада, близо 70 % от новопоявилите се болести, съобщени на агенцията през последните 20 години, се считат за потенциална заплаха за здравето на хората.
Друга опасност е нарастващата резистентност на някои болести към антибиотици, която е „една от най-големите заплахи за глобалното здраве, продоволствената сигурност и икономическата стабилност“, се посочва в доклада.
Положителната новина е, че употребата на антибиотици при животни е намаляла с 5 % между 2020 и 2022 г.
Най-голям спад е отбелязан в Европа – 23 %, се добавя в доклада, като се призовава за по-нататъшни намаления. |БГНЕС