Основните изводи от вота са по-високата избирателна активност, въпреки първоначалните страхове, че българите са се уморили и няма да отидат да гласуват. Другият важен извод е категоричната победа на ГЕРБ-СДС, като разликата между тях и вторият достига 12%. По отношение на БСП се видя, че обединението на старите лидери не гарантира успех. Изборите също така показаха, че българите не се доверяват на екстремистки и радикални лидери.
Данните от екзитполовете показват, че в новото 51 Народно събрание ще влязат осем партии. Този път изненадата бе поднесена от МЕЧ на Радостин Василев, а „Величие“ остава под чертата.
„Тренд“ при 100% изпълнение на извадката данни от паралелното преброяване:
ГЕРБ-СДС - 25.5%; ПП-ДБ 14.3%; „Възраждане“ - 13.4%; ДПС-Ново начало на Делян Пеевски – 10.5%; АПС на Ахмед Доган – 8.9%; БСП Обединена левица - 7.1%, „Има такъв народ“ – 7.1%; МЕЧ с 4,4%.
„Алфа рисърч“ при 99% паралелно преброяване:
ГЕРБ-СДС - 26.3%; ПП-ДБ 14.4%; „Възраждане“ - 13.3%; ДПС-Ново начало на Делян Пеевски – 9.4%; АПС на Ахмед Доган – 8.9%; БСП Обединена левица - 7.9%, „Има такъв народ“ – 6.8%; МЕЧ с 4,4%.
„Галъп“ при 100% паралелно преброяване:
ГЕРБ-СДС – 25.1%; „Възраждане“ – 14.2%; ПП-ДБ – 14.1%; ДПС-Ново начало – 10.2%; Алианс за права и свободи – 8.4%; БСП-Обединена левица – 8.1%; „Има такъв народ“ - 6,9%; МЕЧ - 4,8%.
Първи реакции след вота
Бойко Борисов заяви, че ГЕРБ е категоричен победител на тези избори. „От днес нататък ние сме поели ангажимент да направим правителство. Категорична е победата на ГЕРБ и СДС. Ако се водим от максимата, че глас народен е глас Божий, е хубаво всички лидери да преспят и никой да не надскача, включително и ние, изборния си резултат“, каза той.
При такава категорична победа ГЕРБ може да приеме да прави правителство, но при никакъв случай няма да подмени вота на хората. „Нашата програма, за която гласуваха хората, ще бъде основноположна за всички, които искат да има правителство. Няма да се водим по заклинания“, заяви Борисов.
Той предупреди, че много трансформации могат да се получат. „Парламентът е математика. Огромно значение има броят на партиите, макар че винаги съм смятал, че трябва да се вдигне долната граница и на коалициите, и на политическите партии. Защото, ако влязат всичките партии, отсега знам, че няма да има правителство“, каза той.
На въпрос кои са потенциалните партньори на ГЕРБ, Борисов каза: „Ще управлявам с всеки, който подкрепя нашата програма. Всички са потенциални партньори без „Възраждане“.
Съпредседателят на ПП-ДБ Кирил Петков заяви, че бъдещето на България зависи от активните граждани.
Другият съпредседател на ПП Асен Василев заяви, че избирателите им дават сила да се преборят за по-високи доходи, по-добро образование и по-добро здравеопазване. „Това ще бъде голям приоритет, както и антикорупционните закони, които както знаете са предпоставка за започване на каквито и да било разговори“, подчерта той.
На въпроса кога ще разберем кой ще бъде равно отдалеченият премиер, който ПП-ДБ ще предложат, акад. Николай Денков заяви: „Първо трябва да попитате ГЕРБ какво ще правят те като победители на тези избори. Те носят отговорността отново за съставянето на правителство. Те досега никога не са казали, че са готови да тръгнат по този план. Така че нека да видим те какво предлагат. Когато излязат окончателните резултати, тогава можете да питате нас“.
От „Възраждане“ заявиха, че очакват окончателните резултати. „Благодарим на всеки от вас, който избра единствената партия, която защитава българския национален интерес! Очакваме окончателните резултати!“, написаха от „Възраждане“ във Фейсбук страницата си.
Делян Пеевски заяви, че са превърнали новото начало в необратим факт. Оттук, насетне има само напред и нагоре! Ново начало за България и за всички онези хора, общини и населени места, които го поискаха или очакват да се случи при тях… Страната ни и всички хора заслужават много повече от своите политици и Новото начало ще бъде гарантът, че тази отговорност ще бъде неотменимото условие занапред“, написа той.
„Има такъв народ“ стои устойчиво на политическата сцена, избирателната активност е по-висока от очакваното, партията на Слави Трифонов не би работила с ДПС-Ново начало на Делян Пеевски. Това са основните изводи от първия брифинг, който формацията даде след предсрочните избори.
71 задържани за изборни нарушения
71 са задържаните лица за изборни нарушения от началото на специализираната полицейска операция в изборния ден. Това заяви на брифинг служебният министър на вътрешните работи Атанас Илков.
До момента са постъпили 849 сигнала за изборни нарушения, а на предходните избори сигналите са били 509.
Образувани са 124 досъдебни производства, спрямо 99 на предходните избори.
Втори избори за тази година
Избирателната активност е около 37%
Изборният ден започна в 7.00 часа. В страната са разкрити 12 879 избирателни секции. Извън страната ще се гласува в общо 719 секции в 57 държави, в 157 от тях ще се гласува с машина.
Право на глас имат 6 601 262 души, според избирателните списъци, изготвени от ГД ГРАО.
В изборите участват 19 партии, 9 коалиции и 1 независим кандидат, които се борят за 240 места в българския парламент. Кандидатите за народни представители са общо 4855 души. От тях: 1 377 жени и 3 478 мъже. 1 176 лица са кандидати от два района. Така кандидатурите стават общо 6031. І БГНЕС