27 октомври: избирателите искат кабинет, ГЕРБ с убедителна победа

Изводите от седмите предсрочни избори са няколко.

Първо, противно на твърденията, че ще има катастрофална избирателна активност, тя не се потвърди.

Второ, разликата между първите ГЕРБ-СДС и вторите ПП-ДБ се увеличава с всеки следващ избори. 

Трето, обединението на стари лидери не води до успех за БСП. 

Четвърто, българският избирател наказва екстремистките и радикални лидери, предаде репортер на БГНЕС.

Данни от екзит пола

Първите данни от екзит пола показват, че ГЕРБ-СДС са убедителен победител на тези седми предсрочни парламентарни избори от 2021 г. насам. Те имат преднина от почти 12% пред втория.

Данни на „Алфа рисърч“:

ГЕРБ-СДС – 26.4% ; ПП-ДБ – 14.9%; „Възраждане“ – 12.9%; ДПС-Ново начало – 8,9%; АПС на Доган – 8,7%; БСП Обединена левица – 7,8%; „Има такъв народ“ - 6,5 %;

Данни на „Галъп“:

ГЕРБ-СДС – 25.1%; ПП-ДБ – 15.4%; „Възраждане“ – 13.8%; БСП – 8.1%, ДПС-НН – 7.7%, АПС – 7.3%, ИТН – 6.8%, Величие – 4.1%, МЕЧ – 4.1%.

Данни на „Тренд“:

ГЕРБ-СДС – 26.1%, ПП-ДБ – 14.3%, Възраждане – 13.6%, ДПС-НН – 9.6%, АПС – 7.7%, БСП – 7.6%, ИТН – 6,8%, Величие – 4.1%, МЕЧ – 4%.

Политиците искат стабилна България

Политиците излязоха да упражнят правото си на глас в днешния изборен ден. Повечето гласуваха за стабилна и сигурна България. Всички са на мнение, че трябва да има редовно правителство и че хората са се изморили да гласуват толкова често на предсрочни избори.

Служебният премиер Димитър Главчев упражни първи правото си на глас от държавните мъже. Той гласува за редовно и стабилно правителство. „Надявам се да има редовно правителство, дотегна на всички, и най-вече на избирателите“, каза Главчев.

За президента Румен Радев е важно парламентът и правителството да имат легитимност, а тя произтича от масовото гласуване. „Нека да дадем възможност на партиите след изборите да седнат и в една спокойна обстановка да обмислят всички възможности, защото ние наистина очакваме редовно правителство“, каза той.

Председателят на последния 50 парламент Рая Назарян призова българите да бъдат активни и подчерта, че този път трябва да бъде съставено редовно правителство. „България има нужда повече от всякога от сигурност, стабилност и справедливост. Такива резултатите се постигат само с редовно и успешно правителство, което може да отговори на очакванията на гражданите за просперитет“, добави тя.

Лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов заяви, че през тази кампания е обиколил много областни градове и села. „Хората искат да има правителство, сигурност и стабилност. Не само че показахме какво сме направили, не само казахме какво ще направим, но и как ще го направим“, каза той.

Един от съпредседателите на „Продължаваме промяната“ Кирил Петков е гласувал за продължаване на политиката на повишаване на доходите. Той се надява правителството да бъде съставено според формулата, която те предлагат, защото тя е единствената работеща в този момент на толкова високо недоверие към политиците.

Лидерът на „Възраждане“ Костадин Костадинов заяви, че ако днес българският народ не излезе да гласува, убива бъдещето си, децата си, убива България.

Председателят на ДПС-Ново начало Делян Пеевски гласува за една по-добра България с ново начало за всички. „С грижа за хората и намиране на съгласия, в името на надеждите на хората“, каза той.

Лидерът на БСП Обединена левица Атанас Зафиров иска държавата да се върне на хората. „Гласувах, защото България се намира в тежка политическа, икономическа, социална и морална криза. Време е за решение и да построим една по-различна България“, смята той.

Ахмед Доган подчерта, че днес става въпрос за България, не за ДПС. въпросът е много сериозен за бъдещето на България. Глас народен - глас Божи, позова се на поговорката лидерът на АПС.

71 задържани за изборни нарушения

71 са задържаните лица за изборни нарушения от началото на специализираната полицейска операция в изборния ден. Това заяви на брифинг служебният министър на вътрешните работи Атанас Илков.

До момента са постъпили 849 сигнала за изборни нарушения, а на предходните избори сигналите са били 509.

Образувани са 124 досъдебни производства, спрямо 99 на предходните избори.

Втори избори за тази година

Към 19.00 часа избирателната активност е над 33%.

Изборният ден започна в 7.00 часа. В страната са разкрити 12 879 избирателни секции. Извън страната ще се гласува в общо 719 секции в 57 държави, в 157 от тях ще се гласува с машина.

Право на глас имат 6 601 262 души, според избирателните списъци, изготвени от ГД ГРАО.

В изборите участват 19 партии, 9 коалиции и 1 независим кандидат, които се борят за 240 места в българския парламент. Кандидатите за народни представители са общо 4855 души. От тях: 1 377 жени и 3 478 мъже. 1 176 лица са кандидати от два района. Така кандидатурите стават общо 6031. І БГНЕС

Последвайте ни и в google news бутон