Тръмп: Си Дзинпин ще посети САЩ към края на годината

Очаква се Тръмп да посети Китай през април, а след това Си да посети Съединените щати.

Президентът на САЩ Доналд Тръмп заяви, че ще бъде домакин на китайския си колега Си Дзинпин в Белия дом в края на тази година, тъй като двете най-големи икономики в света се стремят да възстановят отношенията си, нарушени от бурната търговска война.

Тръмп направи коментара в интервю за Ен Би Си Нюз, записано на 4 февруари – същия ден, в който той и Си проведоха широкообхватен разговор за търговията, Тайван, войната на Русия в Украйна и ситуацията в Иран.

Очаква се Тръмп да посети Китай през април, а след това Си да посети Съединените щати, предаде АФП.

„Да, той ще дойде в Белия дом – към края на годината. Това са двете най-мощни страни в света и ние имаме много добри отношения“, каза Тръмп в интервюто, части от което бяха излъчени на 8 февруари.

Откакто Тръмп се върна в Белия дом преди година, той е наложи редица мита върху стоманата, автомобилите и други стоки, както и по-широки мерки за постигане на различни политически цели.

Белият дом се сблъска с Пекин по търговски въпроси, но постигна широко примирие с Китай след значително ескалиране на конфликта през пролетта.

Въпреки стъпките на САЩ, целящи да намалят зависимостта от китайското производство, двете страни остават дълбоко свързани в икономическо отношение.

Си, който за последно посети САЩ през 2023 г., на 4 февруари предупреди Тръмп да действа с „предпазливост“ при продажбата на оръжие на самоуправляващия се Тайван, който Китай приема за част от своята територия.

Китайският лидер изрази и надежда, че двустранните въпроси, включително търговията, могат да бъдат решени по мирен път между Пекин и Вашингтон.

„Като решаваме проблемите един по един и непрекъснато изграждаме взаимно доверие, можем да намерим правилния път за добри отношения между двете страни“, заяви Си, според държавната телевизия CCTV.

Тръмп от своя страна каза, че разговорът със Си е бил „отличен“ и че „и двамата осъзнаваме колко е важно да продължим по този начин“.

На 6 февруари САЩ призоваха за тристранни преговори с Русия и Китай за определяне на нови ограничения за ядрените оръжия, но Пекин досега отказва да се присъедини към преговорите за разоръжаване „на този етап“. | БГНЕС

Последвайте ни и в google news бутон