Цената на акциите на компанията скочи с близо 30%, след като Доналд Тръмп се върна на власт с победата си на президентските избори в САЩ. Главният изпълнителен директор на Tesla Елон Мъск подпомогна предизборната кампания на Тръмп с дарения на стойност най-малко 130 млн. долара, целящи да осигурят благоприятни федерални разпоредби за автономните превозни средства, които да помогнат за осъществяването на амбициите му за роботизирани автомобили.
Мъск става все по-богат и се надява да си осигури ключова роля в администрацията на Тръмп.
По този начин Tesla се присъединява към елитния клуб на „големите технологични“ компании като Nvidia, Microsoft, Google и Apple, чиито оценки се покачват поради нарастващите инвестиции в изкуствен интелект.
На събитие в холивудски стил в началото на октомври, озаглавено „Ние, роботът“, Tesla представи своя Robotaxi - двуместен автомобил с врати тип „пеперуда“ и технология за безжично зареждане, без традиционните волан и педали.
Въпреки това пътят напред за стремежа на Tesla към Robotaxi е неясен. Националната администрация за безопасност на движението по пътищата (NHTSA), най-големият регулатор за безопасност на автомобилите в САЩ, предупреди Tesla за публикациите й в социалните мрежи относно софтуера за пълно самоуправление - основната технология, която захранва бъдещите Robotaxi и настоящите електрически автомобили.
NHTSA поиска Tesla да „преразгледа комуникацията си“ по отношение безопасността на технологията. | БГНЕС