Технологиите и мозъкът: нови доказателства срещу мита за дигиталната деменция

Ангажираността с дигитални технологии се свързва с 58% по-нисък риск от когнитивни нарушения при хора на средна и напреднала възраст, сочи изследване.

 

Ангажираността с дигитални технологии се свързва с 58% по-нисък риск от когнитивни нарушения при хора на средна и напреднала възраст, сочи изследване, публикувано в списание Nature Human Behavior.

Екип от изследователи извършва систематичен преглед на 57 проучвания, за да установи дали досегът с технологии помага или вреди на мозъчната функция при първото поколение възрастни с дългогодишна употреба на дигитални устройства – смартфони, таблети и компютри. В анализа участват над 411 000 души със средна възраст от 69 години.

Не „дигитална деменция“, а умствена стимулация
Анализът показва, че технологиите могат да играят роля в запазването на когнитивните функции – а не в тяхното отслабване. Това подчертават и съавторите на изследването – Джаред Бендж, клиничен невропсихолог от Медицинското училище Dell към Университета на Тексас в Остин, и Майкъл Скалин, доцент по психология и невронаука в Университета Бейлър.

„Не открихме достоверни доказателства от дългосрочните проучвания или метаанализа като цяло, които да потвърждават широко разпространено ‘източване’ на мозъка или ‘дигитална деменция’ в резултат на естествена употреба на технологии“, посочват учените.

Технологията като фитнес за ума
Сред възможните обяснения е, че овладяването и адаптирането към постоянно развиващите се дигитални технологии предоставя ценна когнитивна стимулация. Освен това, технологиите улесняват социалните взаимодействия – фактор, тясно свързан с по-добро когнитивно здраве при възрастните. | БГНЕС

Последвайте ни и в google news бутон