Сръбски военнопрестъпник получи нови обвинения за клане на босненци през 1992 г.

Радислав Кръстич, на 77 години, е обвинен в престъпления срещу човечеството за участието си в нападението над село Новосеоци в източна Босна през септември 1992 година.

Бивш генерал от босненските сърби, който вече изтърпява дългогодишна присъда за геноцида в Сребреница, беше обвинен за ролята си в друго клане на десетки босненски мюсюлмански цивилни по време на войната през 90-те години.

Радислав Кръстич, на 77 години, е обвинен в престъпления срещу човечеството за участието си в нападението над село Новосеоци в източна Босна през септември 1992 година, предаде АФП.

След атаката 44 мъже са били разстреляни на близко сметище, съобщи прокуратурата на Босна и Херцеговина.

Най-младата жертва е била на 14 години, а най-възрастната — на 77.

Селската джамия е била разрушена, а отломките ѝ са били изсипани върху телата на убитите.

До момента са ексхумирани останките на 43 жертви, докато една все още се води в неизвестност.

По данни на обвинението Кръстич, който по това време е командвал бригада от армията на босненските сърби, е обвинен в планиране, извършване и прикриване на престъплението.

Девет босненски сърби вече са изправени пред съд за същото клане.

През 2004 година, след обжалване, трибунал на ООН за военни престъпления осъди Кръстич на 35 години затвор за геноцида в Сребреница — присъда, която той в момента изтърпява в Естония.

Силите на босненските сърби превзеха злощастния източен град на 11 юли 1995 година, в последните етапи на войната в Босна.

В следващите дни те систематично убиха близо 8 000 мюсюлмански мъже и момчета, чиито тела бяха захвърлени в масови гробове.

Това зверство беше признато за геноцид от два международни трибунала.

Войната в Босна между 1992 и 1995 година, водена между хървати, бошняци мюсюлмани и сърби, отне живота на близо 100 000 души. | БГНЕС

 

Последвайте ни и в google news бутон