Сърцата на албанците от Косово отиват при Камала Харис, сръбската диаспора залага на Доналд Тръмп

Победата на кандидата на демократите би била за предпочитане за бъдещето на Косово.

„Нека най-добрият човек да победи! Това може би е викът от сърцата на косовските албанци и техните политици. Съединените щати са тези, които ги спасиха, и те си остават американофили. Бил Клинтън, човекът, който стои зад ударите на НАТО срещу режима на диктатора Милошевич, има своя статуя в Прищина, на основния булевард, който носи неговото име... През последните години, обаче, отношенията станаха малко по-сложни и се породиха опасения, че непримиримостта на премиера Албин Курти към Сърбия в крайна сметка наистина ще разсърди Чичо Сам. Същото състояние на духа доминира и в диаспората отвъд Атлантика.

След Ню Йорк, в Мичиган живее най-голямата албанска общност в страната. Това е един от шестте „колебаещи се щати“, ключовите щати, които могат да решат тези избори, обявени за едни от най-близките в историята на американската демокрация. В интервю за Zëri i Amerikës имамът Шуаб Гьоргури от Ислямския център на албанците в Мичиган твърди, че „войната в Близкия изток е важен фактор в тазгодишните избори“.

За да се опитат да спечелят подкрепата на тези избиратели, Доналд Тръмп и Камала Харис отидоха да се срещнат с тях. Ричард Гренел, бившият специален пратеник на Тръмп за диалога между Косово и Сърбия, отиде в Детройт, за да се обърне към „Албанците за Тръмп“.

Звездата на Прищина - певецът Ил Лимани, който от 2016 г. е про-Тръмп настроен, се похвали в социалните мрежи с поканата си да изнесе концерт там, но в крайна сметка оттегли съобщенията си поради острите критики. Много косовски албанци обвиняват Ричард Гренел за просръбските му пристрастия.

От своя страна Камала Харис се срещна с албанците от Мичиган, които я подкрепят. До нея беше един силен поддръжник: пенсионираният генерал Уесли Кларк, човекът, който командваше операцията на Съюзните сили на НАТО по време на войната в Косово.

В интервю за телевизия "Коха" експертът по външна политика Доника Емини заяви, че победата на кандидата на демократите би била за предпочитане за бъдещето на Косово. „Със завръщането на Тръмп ще има втвърдяване на подхода на Съединените щати“, уверява тя и обяснява, че албанците трябва „да свикнат с новите обстоятелства, които не са благоприятни за Косово“.

Гърците в Америка винаги гласуват за Тръмп

На изборите през 2016 г. и 2020 г. гръцко-американската общност до голяма степен подкрепи Доналд Тръмп срещу кандидатите на демократите Хилари Клинтън и Джо Байдън. Въпреки че гърците-американци съставляват едва 0,6% от електората, тяхното политическо влияние е значително, особено в бизнеса и шоубизнеса, като се започне от Холивуд. Нещо повече, общността е концентрирана само в няколко щата: Ню Йорк, Илинойс, Флорида, Охайо и Калифорния. Това означава, че тези гласове могат да бъдат от решаващо значение. Въпреки непредсказуемото поведение на Доналд Тръмп, гръцко-американските отношения бяха отлични по време на неговото президентство. Атина и Вашингтон подписаха важни двустранни споразумения, особено в областта на въоръжаването и отбраната, но гръцките американци са повече от предпазливи заради добрите отношения на милиардера с турския президент Реджеп Тайип Ердоган. Сред най-верните поддръжници на републиканския кандидат е богатият бизнесмен Джон Кациматидис, известен като третия най-богат американец от гръцки произход. Родом от остров Калимнос, той е собственик на веригата супермаркети Red Apple, която доминира на пазара на супермаркети на Източното крайбрежие. Крупният предприемач инвестира и в енергийния сектор.

Джон Кациматидис притежава и радиостанция в Ню Йорк, в която Доналд Тръмп е канен, а двамата мъже често се срещат в частни клубове или играят голф. В лагера на Камала Харис поддръжниците от гръцко-американски произход със сигурност са по-малко на брой, но някои от тях играят важна роля в американските обществени дела, по-специално Елени Куналакис-Цакопулос, вицегубернатор на Калифорния, която има значително влияние в лагера на демократите.

Сръбската диаспора също залага на Тръмп

Може ли сръбската диаспора да повлияе на резултата от президентските избори в САЩ? Тя наброява около 200 000 души и е концентрирана в няколко ключови щата в близост до Големите езера: Мичиган, където сръбската общност представлява 0,09% от населението, Уисконсин (0,14%) и Илинойс (0,2%). Навсякъде преобладава подкрепата за Доналд Тръмп.

Бившият губернатор на Илинойс Род Благоевич дори открито призова сръбската общност да гласува за кандидата на републиканците. Син на четнически емигрант, Благоевич е работил като боксьор, чистач на обувки и разносвач на пици, преди да започне да учи право. През 2009 г. той е подложен на импийчмънт, след което е осъден на четиринадесет години затвор за измама и корупция. През 2020 г. Доналд Тръмп облекчава присъдата му и го освобождава.

През юли миналата година американски граждани от сръбски произход се събраха в Милуоки, най-големия град на Уисконсин, за да подкрепят Доналд Тръмп. Те изразиха задоволството си от значението, което милиардерът отдава на тяхната общност, и от неговите приоритети, които съответстват на техните ценности: семейство, вяра и работа. Те смятат, че победата на Доналд Тръмп ще подобри професионалните им възможности в Съединените щати. Според тях, като намали регулациите в областта на околната среда, републиканският кандидат ще насърчи създаването на работни места.

На срещата присъстваха Ричард Гренел, Род Благоевич и Клаудия Тени, избрана за член на Конгреса от щата Ню Йорк, където тя е съпредседател на Сръбската фракция.

В други щати като Флорида (0,05%), където се намира Мар-а-Лаго, резиденцията на Доналд Тръмп в Палм Бийч, сърбите са групирани главно около Сръбската православна църква и резултатите от изборите едва ли ще засегнат тяхната общност. Техните притеснения са насочени повече към традициите и празниците, отколкото към политическите въпроси. Президентските избори не предизвикват много дебати, особено в момента, след хаоса, оставен от опустошителните урагани.

Непознатата турска диаспора

Данните варират в зависимост от източника, но според тези, публикувани от Анкара през 2019 г., малко над 200 000 турски граждани живеят в САЩ. Приблизително толкова, колкото във Франция, но шест пъти по-малко, отколкото в Германия (1,3 милиона до 2022 г., по данни на ЕС). На 14 октомври един от тях, Дарон Асемоглу, дори получи Нобелова награда за икономика. Ключова награда за този известен противник на президента Ердоган, тъй като Дарон Асемоглу е обявен за персона нон грата в родната си страна.

Турската диаспора представлява малка от гласоподаватели, но косвено изигра роля по време на кампанията чрез една афера, разкрита в края на септември. Твърди се, че кметът на Ню Йорк от Демократическата партия Ерик Адамс е бил подкупен от турски служител, за да улесни изграждането на „Дома на Турция“ - сграда, която трябва да бъде открита през 2022 г., в замяна на финансиране на кампанията му. Скандалът разтърси кампанията на Камала Харис малко повече от месец преди гласуването на 5 ноември.

По-конкретно, вотът на турските избиратели, установени в Съединените щати, е трудно да бъде оценен. Особено след като политическите изгнаници, които са членове на "Хизмет" - движението на проповедника Фетуллах Гюлен, считано от Анкара за терористична организация, загубиха своя водач, който почина на 20 октомври в Пенсилвания, където живееше от четвърт век.

За Али, който е прекарал голяма част от живота си в САЩ, гюленистите „са склонни да гласуват за кандидат, който се застъпва за отворени граници“, с други думи, за Камала Харис.

Турската диаспора в САЩ исторически се смята за по-малко консервативна от тази в Германия или Франция. Обаждането на Реджеп Тайип Ердоган към Доналд Тръмп през юли, което прилича на подкрепа, също може да ги накара да изберат кандидата на демократите, за разлика от турския президент. Въпреки това този мюсюлмански електорат може да поиска да накара настоящия вицепрезидент да си плати за отношението на Белия дом към Газа. Въпреки че Доналд Тръмп със сигурност е още по-близък до Бенямин Нетаняху.

„Възможно е да има и поколенческо измерение“, продължава Али. По-младите хора биха били по-благосклонни към Доналд Тръмп, докато родителите им - към Камала Харис. Но е трудно да се правят прогнози, особено като се има предвид, че подкрепата на тези избори за двамата кандидати се очертава да бъде много близка.

Ще се откажат ли бошняците от Камала Харас?

В момент, когато войната в Газа продължава вече повече от година, а Израел извършва операции в Ливан, въпросът за мюсюлманския вот на тези американски президентски избори повдига много въпроси. Макар че най-голямата мюсюлманска организация в САЩ - Съветът за американско-ислямски отношения - подкрепя Камала Харис, разнообразието на профилите на тези гласоподаватели не отговаря на всички прогнози. Никой не може да предвиди как ще гласува босненската диаспора, въпреки че сега изглежда се очертават определени тенденции.

По традиция десетките хиляди босненски американци подкрепят кандидата на Демократическата партия. Джо Байдън дори беше избран заради подкрепата си за намесата на НАТО, която беше решаваща за прекратяване на войната в Босна и Херцеговина през 1992-95 г.

Този път обаче те може би ще предпочетат Доналд Тръмп, но не поради искрено одобрение, а поради отхвърляне на политиката, провеждана от администрацията на Байдън при управлението на кризата в Близкия изток. Мюсюлманските организации в страната изразяват съжаление, че не се поставя под въпрос политиката на Израел и продължаващата парична и оръжейна подкрепа от страна на Вашингтон.

В социалната мрежа X Конгресът на бошняците в Северна Америка, национална непартийна организация, която защитава интересите на американците от босненски произход в САЩ и Канада, призова избирателите да обмислят политиките на всеки от кандидатите по отношение на Западните Балкани и въздействието, което те ще окажат върху бъдещето на Босна и Херцеговина.

„Гласувайте, за да може вашият глас да помогне за оформянето на това бъдеще“, гласеше посланието му, без обаче да дава указания за гласуване. | БГНЕС

Последвайте ни и в google news бутон