След приключването на преброяването на гласовете, почти седмица след извънредните парламентарни избори в Косово, стана ясно кои ще бъдат 120-те нови депутати в парламента.
„Самоопределение“ на Албин Курти ще разполага с 56 депутатски места, следвано от Демократическата партия на Косово с 23, Демократичния съюз на Косово с 15, „Сръбска листа“ с 9 и Алианса за бъдещето на Косово с 6 места.
Централната избирателна комисия (ЦИК) приключи в събота преброяването на преференциалните гласове за кандидатите за народни представители. В изборите участваха около 45% от близо 2 милиона граждани с право на глас.
Самият Курти постави нов рекорд, превръщайки се в политика с най-много получени гласове (355 248) в историята на Косово. Той подобри собствения си рекорд от редовните избори на 9 февруари, когато беше подкрепен от 337 791 избиратели. Предишният рекорд принадлежеше на президента Вьоса Османи с 300 756 гласа. | БГНЕС