Рама отхвърли спешното запитване на TikTok относно забраната 

Албанският министър-председател Еди Рама отхвърли отговора на TikTok относно забраната на платформата в страната, като настоя, че действията на правителството не са „прибързана реакция на един инцидент“. 

Рама обяви, че Албания спира TikTok от началото на 2025 г. В изявление, публикувано в рамките на няколко часа, говорител на TikTok заяви: „Търсим спешна яснота от албанското правителство“. 
„Що се отнася до споменатия трагичен инцидент, не открихме доказателства, че извършителят или жертвата са имали акаунти в TikTok, а докладите сочат, че видеоклиповете, свързани с тези инциденти, са били публикувани в друга платформа, а не в TikTok.“ 
В публикация в X Рама настоява, че забраната е „внимателно обмислено решение, взето след консултация с родителските общности в училищата в цялата страна. 
„TikTok няма основание да иска разяснения от Албания, защото в Албания решенията се вземат от албанците, а не от собствениците на алгоритъма на TikTok“, добави той. Решението за блокиране на социалната мрежа беше взето по-малко от месец след като 14-годишно момче беше убито, а друго ранено при бой в близост до училище в Тирана. 
Боят се развил в резултат на онлайн конфронтация в социалните мрежи. 
Убийството предизвика дебат в страната сред родители, психолози и образователни институции относно въздействието на социалните мрежи върху младите хора. 
Обявявайки забраната, правителството също така съобщи, че ще стартира образователни програми за ученици и родители. 
„Твърдението, че убийството на тийнейджъра няма връзка с TikTok, защото конфликтът не е възникнал в платформата, показва неразбиране както на сериозността на заплахата, която TikTok представлява за децата и младежите днес“, пише Рама. 
Приложението TikTok е особено популярно сред младите хора по света, съблазнени от неговите ултракратки, непрекъснато превъртащи се видео формати.  
Приложението превъзхожда всички свои конкуренти по способността си да привлича вниманието. 
TikTok е обвинен в шпионаж в Съединените щати и е разследван от Европейския съюз заради твърдения, че е бил използван за повлияване на президентските избори в Румъния в полза на крайно десен кандидат. 
Платформата също така е забранена за използване от служители на държавни институции в няколко държави. 
АФП, наред с повече от дузина други организации за проверка на фактите, получава заплащане от TikTok в няколко държави, за да проверява видеоклипове, които потенциално съдържат невярна информация. | БГНЕС 

Последвайте ни и в google news бутон