Рядката повреда се случи, след като ракетата изпрати в орбита последната партида от 21 интернет сателита Starlink.
Уебпредаване на компанията на Илон Мъск показа как първата степен, която обикновено задейства двигателите си, за да постигне прецизно изправено кацане, се накланя и взривява, докато се спуска върху безпилотен кораб край бреговете на Флорида, предаде АФП.
Въпреки че приземяването на ускорителя е второстепенна цел и няма риск за живота или общественото имущество, възможността за повторно използване на цялата ракетна система е от решаващо значение за бизнес модела на SpaceX.
Това прекъсна повече от тригодишна серия от стотици успешни приземявания на ускорители.
„Разследването има за цел допълнително да повиши обществената безопасност, да определи основната причина за събитието и да набележи коригиращи действия, за да се избегне повторното му възникване“, се казва в изявление на ФАА.
„Връщането към полет на ракетата-носител Falcon 9 се основава на решението на ФАА, че никоя система, процес или процедура, свързана с аномалията, не засяга обществената безопасност“, се казва още в съобщението.
Falcon 9 е работният кон на флотилията на SpaceX, на която правителството на САЩ и частната индустрия се доверяват, за да извеждат сателити и астронавти в орбита.
За последен път той беше спрян за около две седмици през юли, когато двигателят на втората му степен получи аномалия, която му попречи да разположи друга партида сателити Starlink на правилната височина, което доведе до изгарянето им при повторното навлизане в земната атмосфера.
Последният неуспех може да забави следващия планиран опит за изстрелване на „Поларис Зора“ - многодневна орбитална мисия, организирана от милиардера предприемач Джаред Айзъкман, която има за цел да осъществи първите космически разходки на изцяло граждански екипаж.
Изстрелването на „Поларис Зора“ вече беше отложено два пъти тази седмица, първо поради технически проблем с наземната кула на ракетата, а след това и поради прогнозираните метеорологични условия на планираното място за спускане. | БГНЕС