Япония обяви пакет от мерки на стойност над 15 млрд. долара, целящи да защитят малките и средните предприятия (МСП) от въздействието на американските мита.
Ключовият съюзник на Вашингтон е обект на същите 10-процентни базови мита, наложени от президента Доналд Тръмп на повечето страни, плюс по-високи такси върху автомобили, стомана и алуминий.
Пакетът от 2,2 трилиона йени (15,5 млрд. долара) ще включва помощ за корпоративно финансиране и облекчаване на условията за кредитиране от държавна кредитна институция, заяви главният секретар на кабинета Йошимаса Хаяши, цитиран от АФП.
„Ще предоставим пълна подкрепа на малките и средните предприятия, засегнати от американските мита“, каза Хаяши на пресконференция.
Тръмп обяви също 24-процентни „реципрочни“ мита за Япония в началото на април, но по-късно ги отложи заедно с подобни мерки за други страни до началото на юли.
Япония иска да бъдат отменени всички мита на Тръмп върху износа му за САЩ, като се очаква правителственият пратеник по митата да се върне във Вашингтон тази седмица за четвърти кръг преговори.
Премиерът Шигеру Ишиба посочи, че целта му е да постигне споразумение с американския президент по време на срещата на Г-7 в Канада следващия месец.
25-процентите мита на Тръмп върху автомобилите са особено болезнени за Токио, тъй като около 8% от всички работни места в Япония са свързани с този сектор.
Четвъртата по големина икономика в света се сви с 0,2% през първото тримесечие на 2025 г., което увеличи натиска върху непопулярния Ишиба преди изборите за горната камара на парламента, които се очакват през юли.
Правителството също така обяви, че ще отдели 288 млрд. йени, за да помогне на семействата да се справят с растящите цени на електроенергията и газа през трите месеца до септември, когато търсенето на климатици ще се увеличи заради жегата.
Планираната помощ трябва да доведе до намаление на сметките за комунални услуги с 3000 йени на семейство за тримесечието, подчерта Хаяши, добавяйки, че това е част от усилията за справяне с американските мита и инфлацията.
Правителството планира също да увеличи средствата за специални субсидии, за да могат организации като болници и малки предприятия да се справят с енергийните разходи, които не се покриват от съществуващите програми за помощ. | БГНЕС