Мицкоски: От година работим Европейският парламент да признае вековната македонска идентичност

"От Изток отново идват различни коментари и гласове, но нека видим как ще завърши цялата тази работа", каза премиерът на Северна Македония.

"За първи път на евродепутатите ще бъде представен доклад, в който на няколко места се споменава вековната, самостоятелна македонска идентичност и език. Очаквам евродепутатите единодушно да приемат този доклад, който потвърждава уникалната вековна македонска идентичност и македонски език"

Това заяви премиерът на Северна Македония Християн Мицкоски по повод публикацията на БГНЕС по темата от 27 май. Той подчерта, че този документ не се е появил просто така, а е плод на работа на Скопие, която продължава повече от 10-11 месеца, почти година.

"За съжаление, трябва да кажа, че от Изток отново идват различни коментари и гласове, но нека видим как ще завърши цялата тази работа. Говорих за единство не толкова отдавна, когато празнувахме Деня на светите Кирил и Методий, и тогава, когато призовах за единство, имах предвид точно този тип единство, освен ежедневната ни политика, освен ежедневните ни политически различия. Призовавам всички политически играчи в страната да се обединят и да започнат още днес да подкрепят своите сестрински партии, които имат евродепутати в Европейския парламент. Знам, че опозиционната СДСМ е част от такова семейство и ги призовавам да започнат да се свързват със своите сестрински партии още днес. Същото важи и за ЛДП, а днес ние като политическа партия ще имаме заседание и ще подготвим стратегия по нея", каза премиерът на РСМ.

Мицкоски обяви, че ВМРО-ДПМНЕ ще изпрати хора на място, които ще бъдат там, в Брюксел, "за да продължат разговорите с евродепутатите и необходимостта от приемане на тази резолюция".

"Още веднъж искам да подчертая, че отделният македонски език е факт и всеки, който го отрича и отказва да приеме тази реалност, е анти-НАТО и анти-ЕС. Така че, всеки, който не приеме това от държавите членки и всеки евродепутат, който не гласува в подкрепа на приемането на тази резолюция, е преди всичко анти-ЕС и противоречи на европейските ценности, определени от Аденауер, Шуман и Де Гаспери отдавна", каза още Християн Мицкоски

Дебатът в Европейския парламент е насрочен за 4 юни, а гласуването би трябвало да се проведе през юли.

БГНЕС припомня, че Партия Зелени на докладчика на ЕП за Северна Македония Томас Вайц е коалиционен партньор с партия Европейски свободен алианс – ЕСА. ЕСА представлява интересите на малцинства, търсещи регионална автономия, самоуправление или независимост в рамките на ЕС. Сред членовете на ЕСА са забранената в България партия ОМО „Илинден“ – Пирин и Македонски алианс за европейска интеграция в Албания – МАЕИ. МАЕИ отрича съществуването на българите в Албания, въпреки че последното преброяване в страната показа съществуването на над 7 хиляди албанци с българско самосъзнание.

Конституционният съд в България обявява за противоконституционна ОМО „Илинден“ – Пирин, тъй като „целите й са насочени против единството на българската нация, суверенитета и териториалната цялост на страната". В мотивите си Конституционният съд посочва, че крайната цел на ОМО „Илинден“ - Пирин е "образуване на независима македонска държава чрез откъсване на Пиринска Македония от България“. 

Председателят на МАЕИ – Албания е Васил Щерьовски, който твърдо отрича съществуването на българско малцинство в Албания. Той заявява, че „българи в Албания има само в българското посолство“, като подчертава, че македонската общност в страната няма културна, езикова или историческа връзка с България. 

ОМО „Илинден“ – Пирин и МАЕИ са явяват коалиционни партньори на партия Зелени, към която принадлежи докладчикът на ЕП Томас Вайц. | БГНЕС

Последвайте ни и в google news бутон