Той подчерта, че България е европейска страна, но напоследък това се забравя. „Ние сме част от европейската култура. Нашите художници и композитори са част от нея. И ако искаме да сме европейци, няма нужда да оценяваме България през магазините, които вече са европейски, а да се опитаме да останем част от културата на Европа. Това е много важно за следващите поколения“, заяви проф. Николов.
Виолончелистът изрази съжаление, че предметът музика не се преподава в училищата на необходимото ниво. „След като няма този предмет и няма естетическо образование, аз се питам къде отива следващото поколение? Към коя култура ще се присъедини, след като тази култура, от която е част, то няма понятие от нея. Без да знаеш азбуката, няма как да четеш книги“, подчерта той.
Проф. Николов е много притеснен от факта, че лакомията се е установила в момента в света. „Всички искат да имат всичко. Затова пътуват навсякъде, затова всеки миг искат нещо да се случи. А човек трябва да изпитва удоволствие от мига и тогава има чувството за пълнота на времето“, каза той.
За него е много важно човек да изпитва възторг от живота. „За да живееш пълноценно, трябва да изпитваш възторг от живота, трябва да умееш да се радваш. Усмивката е израз на нашата радост. Чрез усмивката си създаваме радости“, заяви музикантът и изрази съжаление, че усмивката липсва от лицата на българина. „При нас много рядко се виждат усмивки, за разлика от източните страни. Ако отидете на пазара в Делхи, ще видите много усмихнати хора. На нашия Женски пазар в София са много малко усмивките. Чрез нашите концерти се опитваме да създадем радост на хората. Когато кажа на приятел, че ще имам концерт, той ме поглежда някак си странно и казва, ако нямам нищо друго, ще мина. А аз искам да изпитва радост. Пожелавам на нашата публика да изпита преди всичко радост на 1 октомври, когато отбелязваме и Деня на музиката. Да се видим след концерта с усмивка“, сподели виолончелистът.
Според него българинът отделя твърде много време на миналото и може да пропусне градивните неща от настоящето. „Ние живеем все още в романтичната епоха, все още сме романтици. За нея е характерно, че човек не харесва своето време и затова се вглежда в миналото и търси там радостта. Това от една страна за нас е много хубаво, защото романтиката в музиката е любима наша епоха. Но от друга страна човек трябва да намира радостите в своето време. Трябва да ги търси там. Нашата епоха и време с нищо не се отличава от другите. Винаги е имало войни, винаги е имало нещастия, но хората са се радвали, те са се женили и са имали деца. Топлотата е присъствала винаги в семействата“, смята проф. Николов и добави, че точно Денят на музиката (1 октомври) е повод да се сетим, че има толкова радостни мигове в живота.
Тогава заедно с Лилия Жекова (роял) ще изнесат концерт 19.00 часа в Сити Марк Арт Център (бившето кино Левски срещу парка Заимов). Концертът е свързан и с представянето на тяхната книга „Музиката е тайнство“. Програмата включва романтична музика - произведения на Йоханес Брамс и Едвард Григ, както и сонатата на Сергей Прокофиев. „Дълги години тази соната ме съпровожда с тези чудни мелодии. В моето детство музиката на Прокофиев беше определяна като упадъчна и не много романтична. Нашата представа за мелодията се е променила, защото сега всички сме много щастливи, когато слушаме неговите произведения“, заяви проф. Николов.
Лилия Жекова обясни, че идеята за книгата „Музиката е тайнство“, която са написали заедно с проф. Николов, е тръгнала от ежедневните им разговори. „В един момент решихме да ги запишем. Бихме желали хората да си дадат сметка, че музиката е нещо много по-дълбоко и да се осмелят да потънат в нейното тайнство, да научат малко повече за нея“, каза тя.
Според нея липсата на добро музикално образование води до там, че българинът губи да преживее нещо много красиво. „Да преживее един празник. Нашият концерт е празник и всеки път се опитваме да го създадем за публиката. Концертът също така е и комуникация с публиката. Какво по хубаво от това да го споделиш с другия. Не забравяйте да си създавате празници и да се радвате на музиката и живота“, пожела Лилия Жекова. І БГНЕС